Zbavte se úzkosti, kterou máte v práci. Není to zas tak složité, jak by se mohlo zdát.

Spousta z nás to zná a je to utrpení. Celé nedělní odpoledne zkažené, bezdůvodné strachy a úzkosti ještě před tím, než se dopravíte na své pracovní místo a než vůbec začnou nastávat nějaké neřešitelné problémy či zátěžové situace. Nevíme, proč se bojíme, a navíc se už předem bojíme, že nás úzkost přepadne. A to se taky stane. Přinášíme vám pár rad, jak se z této klece úzkostí osvobodit.

Objevte své spouštěče

Zaměřte pozornost na to, ve kterých chvílích u vás nastupuje úzkost – je to tehdy, když máte otevřít schránku s e-maily? Bojíte se, že zaspíte? Že nastane situace, se kterou si nebudete vědět rady? Nebo snad obava, abyste se nedostali do konfliktu s kolegy nebo nadřízeným? Zapisujte si, kdy se úzkost objevuje a pokuste se najít opakující se vzorec. Jakmile budete znát své nejslabší momenty, můžete se na ně lépe připravit.

Strach ze ztráty práce bývá u některých lidí ohromný a je součástí většiny katastrofických scénářů, které s prací souvisejí. V současné době je to ale málo pravděpodobné, kvalitních pracovníků není nikdy dost. A pokud jste úzkostní, pravděpodobně jste také pečliví, svědomití a zodpovědní, což určitě není každý. A obava, že přijdete o práci kvůli jedné malé chybě je velmi málo pravděpodobná. Tedy v reálu. Teď si ji ještě musíte vyhnat z hlavy.

Vytvořte si podmínky

Naše tělo a mysl jsou těsně propojené, takže pokud si zajistíte dostatečný fyzický komfort, můžete proti úzkosti udělat hodně. Dbejte na dostatečný spánek, pitný režim a pohyb na čerstvém vzduchu. Lepší je pracovat ve dne, při přirozeném denním světle, sluchátka vám zase mohou pomoci zmírnit ruch okolí. Také si můžete s kolegy domluvit uspořádání, které bude vyhovovat všem, ale vám pomůže při boji s úzkostí. Ale to už závisí na typu vaší práce

Postupujte po krůčcích a plňte jednotlivé dílčí cíle, to při odbourávání úzkosti hodně důležité a také to pomáhá. Zůstávejte ve své komfortní zóně, možná ji pomalu překračujte, ale žádné skoky! To by vás mohlo „složit“ úplně. Úkoly, ze kterých jste vyděšení, ty si rozdělte na menší úseky, a  postupně odškrtávejte ze seznamu. Najednou zjistíte, že už jste na konci a že to zas tak hrozné nebylo.

Ptejte se

Pokud trpíte úzkostí, je pro vás pravděpodobně těžké sdělit nadřízenému, že potřebujete z práce odejít o půl hodinky dřív, abyste stihli vyzvednout potomka ve školce. A úzkost je tu! Není jiné rady, než sebrat odvahu a šéfovi říct, jak si představujete zorganizování své práce a dosahování co nejlepších výsledků. Zda máte daný den práci odvedenou či zda jste nějakou méně urgentní záležitost odložili tak, abyste si tu půlhodinku mohli dovolit. Věřte, že na to nikdo negativně reagovat nebude.

Přijměte svou úzkost – to je pravděpodobně ta nejhorší rada, kterou můžete dostat, ale bez ní se nikam neposunete. Ačkoli se to všude tvrdí, nesnažte se myslet pozitivně! Vaše úzkost je vaší součástí. Nesmíte se za své katastrofické scénáře odsuzovat, být na sebe naštvaní, naopak. Své strachuplné myšlenky jen tak pozorujte, snažte se je hodnotit neutrálně, nemá cenu snažit se je na sílu změnit, vaše úzkost se jen zvýší. A dobrá zpráva je – zdaleka v tom nejste sami, jen se zkuste zeptat svých přátel a blízkých!

Snad vám naše rady alespoň trochu pomohly, můžete jít samozřejmě ještě o velký kus dál, začít meditovat a používat do hloubky zaměřené terapie úzkosti. Ale první pomoc máte tady!

 

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu