Tlak na vedoucí pracovníky ve firmách je obrovský. Jak se nezhroutit, a ještě být tím „správným“ leaderem?

Vedoucí pracovníci si dříve či později musí připustit skutečnost, že jejich sny a plány zaplavují tlaky na plnění současných cílů. V určité chvíli inovativní „co kdyby“ naprosto převálcuje to, „co je“. Větší nebo menší míra stresu související se zaměstnáním, se objevuje zhruba u 2/3 lidí. A polovina z nich by se ráda naučila, jak stres zvládnout nebo zmírnit. Poradíme vám, jak s ním efektivně pracovat, protože utéct před stresem bohužel možné není.

Stres versus tíseň

Každý z nás má určitou kapacitu pro zvládání stresu a tlaku, a jak se pohybujeme životem, většinou se snažíme kultivovat svoji schopnost zvládat výzvy, tlaky a stresy. Pokud to nedokážeme, skončíme v úzkosti a život se pro nás stane nesnesitelným. Stres je normální součástí života, úzkost ne. Mnoho lidí volí zdánlivě snazší cestu a jakémukoli stresu se vyhýbají místo toho, aby mu čelili. Přitom právě zátěžové a stresující situace nám pomáhají růst a stres můžeme využít ve svůj prospěch!

Postarejte se o sebe, teprve pak o ostatní

Pokud zastáváte roli leadera, závisí na vás mnoho praktických i emocionálních záležitostí. Nejdůležitější je v této dlouhodobé zátěžové situaci pozorovat sami sebe. Zda stále ještě máte dost energie, kreativity, zda se nepropadáte do úzkostí či depresí. Cítíte-li, že už čerpáte z rezerv, je nezbytné zastavit se a dobít baterky, ať se děje cokoliv.

Zaměřte se na sebe! Jak se cítí vaše tělo a mysl? Kapacita pro výkon je u každého z nás odlišná, ale nikdo nejsme bezednou nádrží energie a elánu. Není nutné nechat zajít vše tak daleko, až si opravdu sáhnete na dno. Naplánujte si dovolenou, odpočívejte, relaxujte, dbejte na svůj psychický stav… A i když si myslíte, že nic z toho nestíháte, budete si muset chvíli času udělat. S extrémními výkyvy nálad a jednání, nemůžete vést ostatní, protože jim musíte být příkladem a oporou.

Nevyřešená zklamání

Zklamání, neúspěchy, nesplněná očekávání a osobní krize jsou normální součástí života. Pokud se bolesti a nepohodlí vyhýbáte, ztrácíte schopnost rozvíjet dovednosti potřebné pro zvládnutí každodenního života. Neúspěchy sice vyvolávají pocit ztráty, ale zároveň poskytují příležitost k pokroku. Když se na věc podíváte z hlediska nových příležitostí a když zvládáte řešit problém, vaše kapacita se zvyšuje. Člověk se nerozvíjí díky samým vítězstvím, pro rozvoj jsou překážky nezbytné.

Naučte se říkat „ano“ tomu, na čem opravdu záleží

Unáhlený a rychlý život vás v důsledku okrádá o čas. O čas na život, který přinese výsledky. Položte si otázky: „Čeho chci dosáhnout?“ a „V čem by bylo dobré pokračovat a co přerušit?“. Jako leader máte tu výhodu, pokud to ovšem umíte, že můžete delegovat úkoly a cíle, které by vás jinak odváděly od vedení týmu a okrádaly by vás o čas a energii. Jako vůdce se musíte především naučit říkat „ne“ na určité věci, abyste mohli říct „ano“ tomu, na čem záleží nejvíc!

V pozici leadera musíte vy rozhodnout a vybrat věci, které přinesou vysokou návratnost a těm věnovat pozornost. Zbytek delegujte. Ve svém vedení musíte růst a rozvíjet se, naučit se investovat do podstatných věcí. Úmyslně se zajímejte o téma efektivního řešení stresu, věnujte čas péči o sebe, investujte do věcí, které jsou podstatné. To vše vám pomůže starat se o ostatní, překonávat neúspěchy a zdokonalovat výběr priorit.

Vaše největší dny jsou přímo před vámi!

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu