Kariéra vs. rodina: Co je důležitější a opravdu si musíme vybrat? Nemůžeme mít obojí?

Existuje rčení „kdykoli stojíš na křižovatce, následuj své srdce“, v praxi to ovšem nemusí být vždy tak jednoduché. V životě se setkáme s různými situacemi, kdy se musíme rozhodnout. Nejtěžší je, když si musíte vybrat mezi dvěma věcmi, které jsou pro vás stejně důležité, které milujete. Jedním z takových nelehkých rozhodnutí je často volba mezi kariérou a rodinou.

Nemůžeme mít úspěšnou kariéru a zároveň šťastnou rodinu?

Každý se někdy dostal do situace, kdy si musel vybrat mezi kariérou a rodinou. Jde o jednu z nejtěžších voleb, s jakou se člověk v životě setká. Pokud se rozhodnete pro kariéru, musíte se vzdát rodiny. Pokud se rozhodnete pro rodinu, musíte se vzdát své kariéry. V obou případech jste na straně poražených.

Obojí je v životě člověka důležité. Kariéra vám dává finanční stabilitu, zatímco rodina vám dává sociální stabilitu. Jsou to dvě strany téže mince. Pokud máte kariéru, bude vám chybět rodina, a pokud máte své blízké, budete občas toužit po kariéře a úspěchu.

Proč si vybrat kariéru?

První možností je vybrat si kariéru a být ambiciózní. Jít za svými sny, nepropásnout vhodnou chvíli, nezahodit to, na čem jste dlouho pracovali. Proč si vybrat kariéru?

  • Zajišťuje nám finanční stabilitu – díky kariéře máme zdroj příjmů.
  • Dává našemu životu směr – náš život se ubírá jedním směrem, to nás udržuje soustředěné, pohybujeme se po strukturované cestě.
  • Motivuje nás – každý uvnitř sebe touží po povýšení, zvýšení platu, je to jednou z motivací pro úsilí, které vynakládáme.
Práce v kanceláři.
zdroj: unsplash.com

Proč si vybrat rodinu?

Druhou možnost, kterou máme k dispozici, je dát přednost rodině, což často znamená obětovat své sny kvůli lásce k rodině. Někteří to dělají dobrovolně, někteří z donucení. O důležitosti rodiny v lidském životě není pochyb, za peníze si můžete koupit luxusní věci, ale nikdy si za ně ale nekoupíte štěstí, radost a spokojenost života s rodinou. Proč si vybrat rodinu?

  • Rodina je naším největším podpůrným systémem – ať se děje cokoli, rodina tu pro vás bude vždycky. Vždy se na ně můžeme spolehnout. Dávají nám pocit bezpečí a chrání nás před každou újmou a nebezpečím.
  • Milují nás a rozumí nám – láska našich blízkých je bezpodmínečná a často nám rozumějí jako nikdo jiný.
  • Díky nim jsme takoví, jací jsme – naši rodiče a jejich výchova z nás učinili osobnosti, kterými jsme.

Zdroj: womeninnegotiation.org, financialsamurai.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu