Jak přestat myslet na osobu, která nás přitahuje?

Potkáte zajímavou a přitažlivou osobu. Oko sleduje a mysl bloudí. Pocítíte pokušení, ale nakonec mu odoláte. Přesto se vaše myšlenky stále vracejí k tomuto setkání, k této atraktivní osobě a k možnosti románku, nebo dokonce vztahu.

Myšlenky na „nesprávnou“ osobu

Pokud jste svobodní, mohou být tyto myšlenky nádherné. Zamilovanost je svůdný emocionální zážitek. Kdo ví, kam povede? Pokud ale žijete ve vážném vztahu či manželství, možná se k těmto myšlenkám nebudete chtít vracet. Možná se nechcete nechat rozptylovat novou tváří. Co můžete udělat pro to, abyste zůstali soustředění a oddaní svému současnému vztahu?

Potlačení myšlenek nefunguje

Opakování si, že na tuto osobu přestanete myslet, nepřináší nic dobrého. Snaha potlačit myšlení ve skutečnosti vyvolává opačný efekt, nakonec máte více myšlenek, než jste se snažili potlačit. Snaha potlačit myšlenky na tuto osobu může vést i k tomu, že se vám dotyčná osoba projeví ve snech.

Místo potlačování myšlenek zkuste raději změnit jejich zaměření. Nejlepší radou je aktivně zaměřit své myšlenky jiným směrem, rozhodující je samozřejmě povaha těchto alternativních myšlenek.

Jak přestat myslet na osobu, která se nám líbí? V jedné studii nejprve požádali lidi, kteří již tvořili pár, aby mysleli na někoho zajímavého. Předložili jim šest obrázků atraktivních lidí a požádali účastníky, aby si vybrali toho, který je podle nich nejpřitažlivější. Při prohlížení těchto obrázků si účastníci zapisovali důvody, proč jim daná osoba připadá atraktivní.

Pár se objímá.
zdroj: unsplash.com

Posunutí myšlenek jinam

Pomocí psaní autoři studie přiměli zúčastněné, aby o dané osobě přemýšleli a představili si vzájemnou interakci. Nesníme snad všichni? Vzpomínáte na to, jak je nové setkání okouzlující a příjemné? Kam byste se vydali? Co byste spolu rádi dělali? Představte si, že byste s touto osobou šli poprvé ven.

Teď toho nechte. Přestaňte na tohoto člověka myslet. Samozřejmě víme, že říkat si, abyste přestali, nefunguje. Nefungovalo to ani ve výše uvedeném experimentu.

Když se ale účastníci studie pokusili změnit zaměření myšlenek, začali myslet na svého současného partnera, výsledky byly odlišné. Nejlépe fungovalo, když lidé vzpomínali na dobu, kdy se cítili do svého partnera nejvíce zamilovaní.

Přemýšlení o době, kdy byl člověk zamilovaný, cítil se blízký, spojený a připoutaný ke svému současnému partnerovi, redukovalo „nevhodné“ myšlenky na druhou osobu.

Co z toho všeho plyne?

Pokud tedy chcete přestat myslet na někoho nového, pokud chcete zůstat oddáni svému současnému partnerovi, pokud chcete oslabit své vzpomínky na novou osobu a pokud chcete zahnat pokušení, je postup jednoduchý – myslete na svého současného partnera.

Klíčem k úspěchu je zejména myslet na dobu, kdy jste k němu nebo k ní cítili opravdovou lásku, protože tato láska je síla, která dokáže osvobodit mysl a udržet lidi pohromadě.

Zdroj: elle.com, iodonna.it, sciencedirect.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu