Rozeznejte těchto 6 ukazatelů, které odhalí vaše přepracování

Pokud máte pocit, že váš život pohltila práce, nejste sami. Pouhé počítání pracovní doby může klamat. Mezi další faktory, které mohou vést k vyhoření, patří délka dojíždění, vnější povinnosti, pracovní prostředí, pocity uznání a pracovní spokojenost.

Místo toho je užitečnější naladit se na své tělo. Dávejte si pozor na okamžik, kdy si nebudete moci užít volno z práce. Pokud je práce náročná, není to zdravé.

Pro uvolnění pijete alkohol

Práce více než 40 hodin týdně může zvýšit pravděpodobnost pití „riskantního“ množství alkoholu. To je minimálně 14 drinků pro ženy a 21 drinků pro muže týdně.

Nadměrná konzumace alkoholu může také zvýšit vaše riziko pro život ohrožující stavy.

Odpočiňte si při cestě

Tento výpadek mysli je důležitý, protože je čas znovu nabít energii. Měli byste ho použít jako přechod mezi prací a domovem. Snažte se vyhnout obrazovkám na cestě domů, pokud během dne pracujete s počítačem. Místo toho poslouchejte svůj oblíbený seznam skladeb Spotify, zvukovou knihu nebo podcast.

Vaše produktivita stagnuje

Pokud pracujete více, bez významných výsledků, delší hodiny pravděpodobně snižují vaši produktivitu. Nejsme nastaveni, abychom byli produktivní každou minutu každého dne.

Vytvořte si seznam úkolů

Neřešte vše najednou. Multitasking vám může ve skutečnosti přinést méně práce. Na každý den si stanovte tři priority. Použití metody Getting Things Done (GTD), která se zaměřuje na správu času a organizaci, vám může pomoci s efektivitou a produktivitou.

Špatně spíte a jste unavení

Je to jednoduchý vzorec: Pozdní vstávání vede ke kratšímu spánku a větší denní únavě. Pokud se nabíjíte během pracovního dne delší dobu, je velmi těžké uklidnit mysl před spaním. Ale špatný spánek vás nedělá jen nevrlým. Snižuje produktivitu a zvyšuje riziko chronických stavů, jako je cukrovka typu 2 a srdeční choroby.

Dejte si pauzu

The Atlantic uvádí, že dokonalá rovnováha mezi prací a přestávkami je 52 po sobě jdoucích minut práce a 17 minut přestávka. Po celý den si tedy udělejte 17minutové přestávky, pokud je to možné. Nezůstávejte na pracovišti, jděte se protáhnout nebo si popovídat s kolegou.

Vaše srdce potřebuje pauzu

Možná si toho ani nevšimnete, ale pracovní stres může uvolnit hormon kortizol, který není pro vaše srdce dobrý. To zase může zvýšit vaše riziko mozkové mrtvice, ischemické choroby srdeční, cukrovky typu 2 a dokonce i rakoviny.

Zapojte se do práce v kanceláři

Kancelář není jediným místem k práci. Zkuste uspořádat více stand-up schůzek nebo naplánovat přestávky na kávu se spolupracovníky mimo kancelář. Můžete si také naplánovat oběd ve společných prostorách místo na pracovním stole. Každý krok se počítá!

Bolí vás záda a krk

Čím více hodin lidé pracují, tím větší je riziko bolesti zad. U žen má bolest tendenci projevovat se na krční páteři, u mužů je to v dolní části zad. Je to běžná známka stresu způsobeného svalovým napětím.

Zvažte terapeuta

Pokud opravdu bojujete se stresem, terapie vám pomůže. Není normální mít bolesti zad nebo problémy se spánkem. Mluvit s někým o vaší individuální situaci vám může pomoci více si užívat života.

Vaše vztahy vám nevychází

I když máte čas na vztahy, stres, únava a deprese, které zažíváte kvůli práci, si na nich mohou také vybrat daň.

Upřednostněte zábavné věci podle svého harmonogramu

Práci po několika hodinách můžete ukončit, zvláště pokud jste samostatně výdělečně činní. Chcete-li dekomprimovat, zahrňte do seznamu úkolů nepracovní aktivity, jako je cvičení, poslech hudby nebo čas s přáteli. Ujistěte se, že jsou tyto věci zakomponovány do vašeho týdne nebo.

Zdroj: healthline.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu