Fake it until you make it: Strategie, kterou lze účinně aplikovat na mnoho oblastí života

„Fake it until you make it“ je anglické rčení, jehož význam zní: „Předstírejte, dokud to není pravda.“ Tato strategie, která v sobě mísí sebevědomí, důvěru v budoucnost a trochu drzosti, vám může pomoci dosáhnout vašich cílů a snů.

Co toto pravidlo vlastně znamená?

Princip je velmi jednoduchý – činy a emoce jdou ruku v ruce. Pokud se tedy naučíme ovládat své chování, můžeme ovládat i své pocity. Jestliže máte například špatnou náladu a chtěli byste se cítit veseleji, začněte se usmívat, pomůže vám to cítit se lépe.

Tuto strategii je možné použít na rozmanité oblasti našeho pracovního i osobního života, někteří se dokonce domnívají, že jde o jeden z nejúčinnějších způsobů k dosažení našich cílů.

Jak strategie funguje?

Zjednodušeně řečeno, toto strategie využívá „zákona přitažlivosti“. Pokud se na něco dlouho soustředíme a intenzivně po tom toužíme, často se to skutečně stane. Jak je to možné? Tím, že se na nějaký cíl soustředíme, totiž v podstatě docílíme toho, že pronikne do našeho podvědomí, a my tak snadněji najdeme pohnutky a příležitosti k jeho dosažení.

V podstatě platí, že pokud o něčem, co chceme, správně přemýšlíme, dokážeme si to přitáhnout tím, že se naladíme na stejnou frekvenci. Tuto zásadu lze aplikovat na práci, lásku i přátelství. Je ale pravda, že nestačí na něco jen myslet, je nutná řada dílčích kroků.

Mladá žena skákající přes propast.
zdroj: unsplash.com

Buďte optimisté

Pokud budete trávit čas stěžováním si a negativním myšlením, nikdy nic dobrého „nepřitáhnete“. Vězte v sebe a své kvality. Sněte bez omezení. Pak si začněte psát pozitivní věty o tom, co od života chcete. Například pokud byste chtěli lepší práci, napište: „Určitě najdu práci, kterou chci.“, nikoli „Nechci do konce života dělat práci, kterou mám teď.“

Následně se soustřeďte na to, abyste věty a myšlenky proměnili ve skutečnost tím, že budete pracovat na své mysli. Kdykoli vás přepadne starost nebo negativní myšlenka, zažeňte ji a myslete na to, že to, co chcete, je na dosah ruky.

Odměna v podobě vyššího sebevědomí

Chcete-li skutečně využít pravidlo „Fake it until you make it“, vyplatí se vědět, jak si zvýšit sebevědomí, neboť sebedůvěra vám usnadní předstírání.

  • Zbavte se strachu z odsouzení – přestaňte se starat o to, co si myslí ostatní, je to jen ztráta času. Pokud strávíte hodiny analyzováním toho, jak si vaše okolí vyloží váš postoj, riskujete, že se zaseknete. Nemůžete se zavděčit všem a je špatné myslet si, že musíte něco dělat jen proto, abyste splnili očekávání ostatních.
  • Nesrovnávejte se – každý má svou vlastní cestu a neexistuje žádná „správná“ cesta. Přestaňte se tedy srovnávat s ostatními. Vždycky se najde někdo, kdo vám bude připadat lepší, tajemstvím je nesrovnávat se a radovat se z vlastních úspěchů.
  • Oslavujte své úspěchy – když něčeho dosáhnete, nezapomeňte tento úspěch oslavit. Zamyslete se rovněž nad tím, jakou cestu jste ušli. Každý triumf je krokem k posílení vašeho sebevědomí a dosažení toho, co chcete, proto na sebe buďte hrdí.
  • Obklopte se správnými lidmi – pryč od negativních lidí, kteří vás jen sráží svou kritikou. Místo toho se obklopte osobami, které vás mohou motivovat a dávat vám pozitivní zpětnou vazbu.

Zdroj: scienceofpeople.com, psychologytoday.com, mentorcruise.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu