Partnerské hádky: K řešení problému je zapotřebí komunikace a chladná hlava

Někteří lidé mají tendenci se snadno rozzlobit. Dalo by se říci, že je to věc povahy. Jde o „doutnající osobnosti“, které milují svých „pět minut“ nekontrolovaného vzteku. Hněv na partnera je emoce, která je velmi specifická. Co se o ní vyplatí vědět?

Vztahy a hněv

Stejně jako všechny ostatní emoce má i hněv svůj původ. Partner, který má sklony k záchvatům vzteku, buď ventiluje své neduhy, nebo uplatňuje vzorec chování, který podle jeho zkušeností vždy fungoval, aby upoutal pozornost nebo se odreagoval.

Pokud se váš partner neustále rozčiluje, je důležité uvědomit si, že máte vždy možnost vybojovat si prostor sami pro sebe. Člověk, který je vznětlivý, agresivní nebo má tendenci se rozčilovat a zvyšovat hlas pro nic za nic, může přivést vztah k bodu zlomu.

A rozejít se s člověkem, se kterým si nevíte rady, není špatné, je to „zdravé“, a v některých závažných případech nám to může dokonce zachránit i život.

Pochopení původu partnerova hněvu překvapivě není tak důležité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Na jednu stranu to samozřejmě může být užitečné pro vzájemnou komunikaci, ale na stranu druhou pochopit, proč se váš partner zlobí, neznamená, že se vám s ním bude žít snadněji.

Partnerská hádka.
zdroj: freepik.com

Komunikace s rozzlobeným partnerem

Vaším partnerským úkolem není řešit problémy druhého člověka. Každý se „zachraňuje a napravuje“ sám kvůli sobě a kvůli ochraně vztahu, na kterém mu záleží. Partnerův hněv je jeho problém, který svým způsobem dopadá i na vás. Jde o špatnou modulaci emocí, která vyústí v konfrontaci nebo verbální agresi.

S partnerem, který se neustále zlobí, není snadné žít, a především to není zdravé prostředí, do kterého se chcete každý den vracet. Prvním krokem je přiznat si, že váš partner má problém. Následně musíte najít způsob, jak si s ním o tom ve vhodný okamžik promluvit. Je důležité, aby oba členové páru byli motivováni vydat se na společnou cestu.

Cesta z problému

Pokud váš partner nemá motivaci se na takovou cestu vydat, je důležité si uvědomit, že problém není na vaší straně. Musíte pochopit, že váš prostor je posvátný a respekt k vám je stejně posvátný jako jeho rozhodnutí nezabývat se svým hněvem.

Vždy se najde důvod, který vyvolá vztek, protože hněv se potřebuje ventilovat. A vy jste nejbližším a často nejsnadnějším cílem. Práce na svých emočních prožitcích nám umožňuje lépe jim porozumět a skutečně je zpracovat. Je tento postup proveditelný? Rozhodně ano, pokud se do něj pustí oba.

Zdroj: psychologytoday.com, donnaweb.net

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu