Proč je dobré být občas sám? U introvertů nás to nepřekvapí, ale i extroverti potřebují alespoň trochu prostoru pro sebe.

Samota bývá hodnocena jako něco negativního. Psychologové vychvalují sociální propojení a vazby, díky kterým máme lepší imunitu, větší odolnost proti stresu a dožíváme se vyššího věku. Naopak osamocení a sociální izolace zvyšují riziko srdečních chorob, obezity, úzkosti, deprese, Alzheimerovy choroby i předčasného úmrtí. Jenže není samota jako samota, a i odborníci přiznávají, že určité množství kvalitního času, který strávíte o samotě, má mnoho přínosů pro celkovou pohodu člověka!

Co je dobrého na tom, být chvíli sám?

Psychologové i další odborníci poukazují stále více na přínosy, které samota umožňuje. Pomůže vám například najít věci, které máte opravdu rádi, můžete si je užít, a to vlastním tempem a tak, jak sami chcete. Některé věci, včetně těch pracovních, se dělají lépe, pokud jste sami, nikdo vás nerozptyluje, nezahlcuje svými názory nebo jinými vlivy. Navíc, jste-li sami se sebou, uvědomíte si své životní priority, získáte náhled, zklidníte se.

Na osobnosti záleží

Někteří lidé se obávají odloučení, jiní samotu naopak upřednostňují. Potřeba samoty je dána typem osobnosti, ale také dnešní dobou. Ale v zásadě žádný člověk nechce být sám trvale. I největší introverti potřebují sociální vazby a podpůrnou síť jiných lidí. Nejlepší je, když si člověk může zvolit, kdy bude sám a kdy se vrátí do sociálních skupin, k lidem, se kterými udržuje pozitivní vztahy. Pro celkovou pohodu je důležitá možnost střídání času, který věnujeme sami sobě a sociálním interakcím.

Osamělost

Osamělost spočívá v izolaci, ačkoli po sociálních vazbách toužíte. Je to stav zdraví škodlivý, pokud jej pociťujete jako trest nebo pokud se cítíte ze sociálních vazeb vyloučeni. Přílišná nedobrovolná sociální izolace si vybírá vážnou daň na fyzickém i duševním zdraví.

Jaké jsou přínosy samoty?

Uděláte-li si chvilku o samotě, můžete například zvýšit a rozvíjet kreativitu. Zlepšuje se paměť a koncentrace, stáváte se produktivnější a možná překvapivě se zlepšují vztahy s druhými. Pokud se na chvíli odloučíte, o to víc pak oceníte blízkost a přátelství.

Co se týče výkonu – ačkoli je společností stále vyzdvihován brainstorming jako metoda skupinového řešení problému, o samotě můžete vážný problém vyřešit mnohem lépe právě proto, že se na něj můžete soustředit bez rušivých vlivů okolí.

Stručně řečeno, ať už jste introvert žijící na samotě, nebo slavný extrovert mezi lidmi, čas, který věnujete sami sobě, je k nezaplacení. Trik spočívá v tom, že se věnujete kultivaci svých vlastností i zájmů, nalézáte nové inspirace či poznáváte sami sebe. A i když jste velmi zaneprázdněni, dbejte na to, abyste si každý týden chvilku jen pro sebe udělali. Věřte, že vaše výkonnost tím stoupne!

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu