Pohyb je základ zdravé mysli. Jak ale zůstat přes svátky motivovaní a něco pro naše tělo dělat?

Sváteční období je rušné. Pobíháte mezi prací, kde je potřeba dokončit úkoly, domovem, kde je potřeba uklidit a instalovat dekorace a nákupními centry, kde je potřeba nakoupit dárky. Jsou to muka, ale hned jak předvánoční shon opadne a začne standardní povalování před televizí, konzumace cukroví, chlebíčků a dalších pochutin, může se stát, že s plným břichem vaše motivace ke sportovní činnosti začne klesat. Jenže my vám poradíme strategie, jak motivaci neztratit ani během svátků.

Stanovení malých cílů

Podle toho, jak dlouhá je vaše dovolená, a pokud nejedete lyžovat, rozvrhněte si realistický tréninkový plán pro všechny dny. Někdy budete moct sportu věnovat času víc, jindy méně, ale důležité je s okolnostmi počítat a ve svém tréninkovém plánu je zohlednit.

Buďte zodpovědní

Jakmile si nastavíte cíl pro následující dny je pravděpodobné, že ho dodržíte, pokud si vytvoříte zdroj odpovědnosti. Můžete svůj cvičební plán zveřejnit doma na lednici, popsat ho na sociálních sítích a každý den přidat komentář, jak to šlo, nebo si domluvte s některým z přátel, že vás bude tak trochu „kontrolovat“. Vnější zdroj zodpovědnosti určitě zafunguje, i když vám se třeba nechce. Navíc můžete lépe sledovat svůj pokrok a plnění stanovených cílů.

Zapojte se s ostatními

Možná se vám daří lépe, když běháte nebo cvičíte s ostatními. Zapojte se do nějaké skupiny nebo přizvěte kamaráda či kamarádku, děti. Zkrátka někoho, s kým budete cvičit či běhat. Fyzická aktivita ve skupině je rozhodně více motivující než pouhé vaše rozhodnutí či předsevzetí. Také vás to nutí pracovat na sobě tvrději, vydržet sérii cviků nebo běžet, i když sami byste to už dávno vzdali.

Dělejte změny

Když budete cvičit stále to samé dokola a běhat pořád stejnou trasu, brzy vás to začne nudit a vaše motivace se tím pádem začne snižovat. Jelikož o svátcích máte víc času, zkuste si najít nějakou novou optimální trasu pro běh nebo se inspirujte k novým cvičebním prvkům. Můžete toho vyzkoušet i víc, během roku pak budete moci aktivity různě střídat, aby vám nadšení, pokud možno, vydrželo po celou dobu.

Kratší tréninky s vyšší intenzitou

Jedním ze zábavných způsobů, jak si udržet kondici, je snížit počet tréninků, respektive zkrátit jejich čas, ale tvrději se do toho opřít, pěkně s velkou intenzitou. Jedna ze studií ukázala, že 2 a ½ hodiny sprintu týdně vyvolalo téměř shodné změny biomechanických svalů jako 10 a ½ hodiny vytrvalostního, tedy pomalejšího běhu za týden! Zrychlením sportovních aktivit zlepšíte svůj metabolismus a užijete si víc zábavy a svěžesti cvičebních prvků.

Přestaňte hibernovat

Už jsme to zmínili v úvodu. Svátky plné klidu a pohody, naplněná bříška, venku ošklivé počasí, komu by se chtělo jít si třeba zaběhat? Můžete zkusit běžící pás nebo rotoped, pokud něco takového máte doma, ale pobytu venku se nic nevyrovná! Jakmile vyrazíte ven, uvidíte, že se vám zlepší nálada a zmizí pocity izolace. V parku nebo na lesní stezce můžete narazit na stejné nadšence jako jste vy, což vám zaručeně udělá radost. A s cvičením venku je to úplně stejné.

Možná budete překvapeni, jak málo toho musíte změnit, abyste si motivaci udrželi i ve vánočním období!

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu