Co může s tělem udělat stres?

Stres je nezdravý pro vaši mysl i tělo, to všichni víme. Vedou se o tom neustále debaty, píše se spousta článků, které varují před stresem a před tím, co všechno může způsobit. Je špatný, to víme. Když se stresujeme v práci, doma, ve vztahu nebo kdekoliv jinde, má to neblahý vliv na naše psychické zdraví a to se může překlenout i do toho fyzického. Stresujete se v práci? Pak se nemůžete moc divit, že když jdete do práce, necítíte se dobře, máte náladu na nule a časem se mohou přidat nevolnosti, průjmy nebo třeba zvracení a podobně. I tohle může vyvolat zdánlivě obyčejný stres.

Stres a vaše tělo

Nemá to vliv jen na duši nebo třeba na váš vzhled, kde se také může stres nepříjemně podepsat, ale také se to může projevit na vašem těle a to negativně. Ušetřeno stresu nezůstane nic, de facto žáden orgán nebo žádná soustava v těle. Co všechno se může vlivem stresu v těle měnit? Jaký vliv má stres na vaše tělo a orgány v těle?

Co to udělá se srdcem?

Srdce je důležitým orgánem v těle, pokud se nedaří jemu, je v ohrožení tělo i váš život. Spolu s dlouhodobým stresem se může objevit arytmie a bušení srdce. Cítíte, se že vám srdce najednou rozbuší? Vlivem stresu cítíte, že dýcháte rychleji, srdce buší víc, než by mělo nebo vás třeba také najednou píchne u srdce? Tuky společně s cukry mohou ucpávat cévy, což může mít vliv na vznik arteriosklerózy, zvyšuje se tak riziko srdečního infarktu nebo třeba dalších problémů se srdcem.

Nepřehlédněte: Problémoví kolegové v práci – jak s nimi naložit?

Problémy s dýcháním

To už jsme načali u srdce, problémy s dýcháním se mohou objevovat jako jedny z prvních příznaků. Pocítíte nedostatek kyslíku, což se podepíše na svalech a jejich napětí. Ucítíte nevolnost, nebudete se moci nadechnout, což stres ještě vygraduje. Ucítíte sucho v ústech a vy hledáte způsoby, jak se rychle nadechnout. I na to může mít vliv stres.

Problémy s imunitním systémem

Cítíte, že po panickém záchvatu nebo pořádné dávce stresu, najednou celé tělo ochabuje? Máte pocit, jak po složení tuny uhlí, jako po celodenní manuální práci a podobně. Chronický stres napomáhá zvyšovat riziko snížení vaší imunity. Tělo poté nemusí tak dobře snášet nápor virů a bakterií, které se na tělo chystají. Imunitní systém je takový druh štítu, který odráží všechno, co se snaží napadnout vaše tělo. Když se sníží odolnost, pak můžete být častěji nemocní, mít problémy většího a vážnějšího typu.

Problémy se zažíváním

I takový žaludek může být na stres velmi citlivý. Dokonce může na trávicí kyseliny reagovat přecitlivěle a po jídle můžete cítit nepříjemné křeče, bolesti nebo dokonce můžete zvracet. Pokud se stres kumuluje či je permanentní, pak se mnohdy objevují zácpy nebo naopak časté průjmy, nechutenství a podobně.

Čtěte také: Nucená karanténa: Jak to psychicky zvládnout?

Problémy v sexuální oblasti

Stres vám ubírá energii a dobrou náladu, cítíte se pořád unavení, bez chuti a energie, což se může podepsat na ztrátě chuti na sex. Jednou nebo dvakrát se to dá přehlédnout, ale při několikátém vymlouvání na únavu zpozorněte. U žen se může objevovat vynechání menstruace, problémy s početím nebo třeba problémy v těhotenství.

Problémy se zrakem

Oči vás mohou začít bolet, pálit nebo se najednou přistihnete, že je potřebujete na chvíli zavřít, aby trochu odpočinuly. Vidění se může změnit na rozostření, objevují se tiky nebo třeba také syndrom suchého oka, což není nic příjemného.

Autorský text | zdroj foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu