Problémoví kolegové v práci – jak s nimi naložit?

Mít štěstí na dobré kolegy v práci je mnohdy dar. Někdy se v kolektivu najdou ti, kteří jsou mrzouti, kteří nejsou zrovna zhovorčiví nebo ti, se kterými není radno pracovat. Prudí, donáší na sebe, podrývají autority, vzájemně se nepodrží nebo jsou despotičtí. Mít takové kolegy není zrovna jednoduché, protože pracovat s nimi chce hodně tolerance a také ostražitosti. Ne vždy je jednoduché pracovat s těmito lidmi, dokonce vám to může vzít chuť a radost z práce. Co dělat, abyste do práce chodili s úsměvem a to i ve chvíli, kdy máte kolem sebe určité typy kolegů?

Spolupracovníky si nevybíráte

Pokud nejste ve vedoucí pozici nebo firma není vaše, své podřízené si většinou nevybíráte. Ti, kteří si mohou svůj tým postupně vybrat a celý sestavit je to dobrá šance. Ne vždycky to tak je, většinou už nastupujete do existujícího týmu nebo kolektivu lidí, kteří čekají, že se začleníte vy. Mají své rituály, určitě mají nějaké své vtipálky, drbny nebo ty, kteří se snaží šplhat výš i ty, kteří jdou kvůli kariéře přes mrtvoly. Jaké typy kolegů můžete mít? A jak s nimi naložit?

Pavlačová drbna

Má přehled, kdo je rozvedený, kdo ženatý, má milenku, milence, kdo má jaké poměry doma, psa, dítě, kočku, nové auto a podobně. Je to typ kolegy, který se vás během prvních dní bude vyptávat na vše o vás a čím víc šťavnatý příběh jim budete vyprávět, tím víc si je nakloníte. Přidáte-li se na jejich stranu, pak budete záhy vědět o všech všechno. Pozor, za milou a přívětivou maskou se schovává člověk, který neváhá všechno, co ví, použít proti vám. Dejte si velký pozor, co říkáte. Budou se ptát na váš názor, ale neváhají jej použít proti vám v minutě. Raději předstírejte, že názor na prezentaci kolegy nemáte, že nevíte, že má Máňa z podatelny zase novou kabelku a kde na to bere.

Lenochod obecný

V týmech, kde pracujete společně na jednom úkolu je mu dobře. Moc se nepředře, většinou jen tak posedává nebo postává, ale hromadný úkol mu to dovolí, umí se schovat za zbytek týmu a jeho práci. Horší je to tehdy, kdy pracujete samostatně. Často za vámi chodí a chce pomoc, své úkoly odevzdává pozdě, s výmluvami, chodí dřív z práce nebo dokonce udolá šéfa, aby jeho úkol předal někomu jinému. Pomocná ruka je fajn, je důležité si uvědomit, kdo toho zneužívá a kdo naopak ne a klidně vám taky pomůže.

Nepřehlédněte. Chyby, které děláte při osobním pohovoru.

Kariérista

Konkurence na pracovišti je dobrým hnacím motorem. Je někdo, kdo má vyšší cíle a chce mít v životě opravdu kariéru, pak jsou tady ti, kteří proplouvají a rádi se posunou výše a ti, kteří chtějí pracovat od-do, mít plat a víc nic. No a pak existují ti, kteří jsou kariéristé a jdou si za svým napříč všemu a všem. Chtějí pomoci, znát vaše nápady, sondují, bedlivě vše poslouchají a později vše odprezentují nadřízeným jako svůj vlastní a inovativní nápad, za který přirozeně sklízí chválu a plácání po zádech. Hrají jen sami na sebe, nikdy nepomáhají pro druhé, ale pro vlastní prospěch. Jsou schopni shodit celý tým, jen aby se vidělo, že na tom mají svou zásluhu. Tito lidé se často cítí být ohrožení, spolupracujte s nimi, proč ne, ale nechávejte si nenápadné „důkazy“, že jde o váš nápad, váš projekt a podobně. Nechcete přece, aby někdo převzal ovace za vaši práci.

Autorský text | zdroj foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu