Nucená karanténa: Jak to psychicky zvládnout?

Koronavir se pravděpodobně řeší všude na světě. Není snad nikdo, koho by se nějakým způsobem tento vir nedotkl, ať už v práci, ve zdraví, v rodině. Omezení se objevují snad všude, stále se dozvídáme, co můžeme a nemůžeme, kam s rouškou a kam ne, které akce zruší, jaké se odehrají a podobně. Musíte sledovat zprávy a všechny informace ohledně této situace. Ve chvíli, kdy cestujete, můžete dostat nařízenou karanténu, někdo v rodině má koronu nebo musíte do karantény kvůli práce, protože někdo v ní měl pozitivní test. Vypadá to jednoduše, budete doma, odpočinete si, nebudete vstávat moc brzo. Ovšem být celé dva týdny doma, nechodit ani na nákup nebo se smetím je něco, co může nepříjemně zapůsobit na vaši psychiku.

Karanténa – jak se nezbláznit?

Sociální kontakt s dalšími lidmi, byť třeba v obchodě s potravinami, autobuse nebo s kolegy v práci. A teď najednou dva týdny nemůžete. Možná to nezní divně, protože dva týdny pohody a klidu, to je sen. Jenže omezení se začne zajídat a to poměrně brzo. Může to vyvolávat příznaky depresí, problémů, úzkostí a podobně. A v takové chvíli je třeba udržovat duševní zdraví a mysl! Jak?

Prvním krokem je uklidnění

Cítíte, že na vás „jde“ špatná nálada nebo třeba příznaky úzkosti? Uklidněte svou mysl! To je první věc, kterou musíte udělat! Jak na to? Zkuste relaxační muziku. Nemusí to být rovnou muzika, například šumění moře, zvuky přírody a podobně. Zapalte si svíčku, dejte si uklidňující koupel, čtěte si, pusťte si hezký film, seriál. Zkrátka mysl zaměstnejte něčím jiným, co vám udělá dobře a změní náladu.

Využijte karanténu

Nemusíte nutně jen lenošit a relaxovat, neuškodí také trocha práce. Můžete umýt okna, protože na to čas jindy není nebo jej pracně hledáte, případně udělat pořádek ve skříních, v kuchyni, třeba se pustit do renovace interiéru nebo vymalovat! Není to těžké, spousta věcí a barev se dá objednat přes internet, ven nemusíte a uděláte věci, do kterých jste se nutili dlouho.

Udržujte svou rutinu

Vytvořte si své návyky. Ráno si zacvičte, třeba jógu nebo se jen protáhněte, najděte si cvičení na internetu a odpoledne cvičte podle toho. Nasnídejte se, pak ukliďte, uvařte či cokoliv dalšího, co si pečlivě naplánujete, oběd, chvíle pauzy na relax, odpoledne další plán, seriál, film nebo třeba úklid skříně. Večeře a dobrý film. I v karanténě se můžete zabavit, chce to jen plán.

Nepřehlédněte: Nastavte mysl na optimismus: Jak být šťastnější?

Udržujte kontakt s okolím

Neznamená to, že když jste nuceně doma, musíte sedět tiše doma. Doba internetová je dobrá v tom, že můžete kdykoliv uskutečnit videohovor s kýmkoliv. Rodinou, kamarádkami, kamarády, kolegy a podobně. To vás udrží v kontaktu a alespoň na malou chvíli „nahradí“ kontakt s lidmi, se kterými se vídáte pravidelně.

Dopřejte si čas pro sebe

Udělejte si příjemnou koupel, dejte si peeling celého těla. Vyzkoušejte nový lak na nehty, zkuste nový účes, nové kombinace oblečení a podobně. Kdoví, třeba najdete nový styl, který se vám zalíbí, budete nosit vlasy svázané, protože vám to sluší nebo třeba objevíte nový druh líčení, který vám opravdu „sekne“.

Autorský text | zdroj foto: pexels.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu