Začněte podnikat, i když nemáte žádné finance do začátku

Možná se zdá, že začít podnikat bez vstupního kapitálu je šílené a nemožné. „Tajemstvím“ je být kreativní a odhodlaný. Ne vždy platí „peníze dělají peníze“. Začít podnikat bez peněz není nemožné, mnoho úspěšných podnikatelů je toho důkazem.

Použijte aktiva, která máte

Nemáte peníze, ale máte aktiva a schopnosti, které můžete použít k zahájení podnikání. Tyto dovednosti a aktiva – jinými slovy, použití toho, co již máte – vám pomohou určit, jak začít podnikat bez peněz.  

Začněte tím, že vytvoříte seznam věcí, které již umíte dělat a jste v tom dobří. Vyjmenujte i ty nejjednodušší úkoly, jako je procházka se psem nebo úklid, ale i obtížnější nebo zručnější věci, jako je analýza finančních údajů nebo tvorba softwaru. Zvažte, jaké typy podnikání se hodí k využití těchto schopností a dovedností.

Dále přemýšlejte o fyzických věcech a penězích, které máte, které by mohly být použity v podnikání. Počítač nebo chytrý telefon je základem k podnikání.

Pomocí textového procesoru (nebo jiného softwaru, pokud jej máte) můžete psát propagační materiály a distribuovat je e-mailem lidem, kteří chtějí informace o vašich službách. Pokud máte inkoustovou nebo laserovou tiskárnu, můžete některé ze svých počátečních propagačních materiálů vytisknout ve velmi malém množství.

Váš smartphone lze použít k vytváření snímků nebo videí k propagaci vaší firmy lidem, které znáte na Instagramu nebo jiných platformách sociálních médií.  

Pokud vlastníte vozidlo, je to něco, co by mohlo být užitečné pro některé typy podnikání.

Prodejte své znalosti

Máte dovednosti nebo znalosti, které podniky nebo spotřebitelé potřebují? Můžete zahájit poradenskou činnost, vzdělávací program nebo doučování bez finančních prostředků. Vše, co potřebujete k vytvoření firmy, už máte v hlavě. K tomu vám postačí telefon, sociální média a další online nástroje. Oprašte také své dovednosti v oblasti offline připojení k síti.

Zahajte podnikání v oblasti služeb

Pokud nemáte žádný počáteční kapitál, je podnikání založené na službách další nízkonákladovou možností osamostatnění. Firmy založené na produktech vyžadují, abyste je zakoupili a poté znovu prodali. Podniky založené na službách, jako je koučování, virtuální asistent, webdesign nebo úklidové služby, potřebují pouze znalosti a vybavení, které pravděpodobně již máte.

Vydělávejte na svém koníčku

V určitém okamžiku budete muset opustit svou práci, ale ten den není dnes. Hobby podnikání často pocházejí z lásky člověka k něčemu. Možná máte během dne práci ve firmě, ale po návratu domů rádi pečete. Začněte s lidmi, které znáte, a nechte svoji síť odtud růst. Vaše marketingové náklady jsou nulové a stále máte peníze přicházející z vaší běžné práce.

Zdroj: businessknowhow.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu