Ať se říká cokoli, pravda je jen jedna – všichni se srovnáváme s ostatními. Je to častý a bohužel nevyhnutelný mechanismus, který je určitým způsobem též součástí procesu budování sebe sama. Problém nastává, když máme tendenci srovnávání přehánět – ostatní se nám vždycky zdají lepší, krásnější, šťastnější schopnější, prostě bezchybní.
Proč se srovnáváme s ostatními?
Obvykle máme tendenci srovnávat se s ostatními, abychom získali měřítko, podle kterého bychom mohli hodnotit své schopnosti, vlastnosti a výkony. Tendence vyhledávat srovnání sama o sobě není špatná, ale je důležité pochopit, jak se srovnáváme. Škodlivé není samotné srovnávání, ale způsob srovnávání a lidé, s nimiž se rozhodneme srovnávat.
Tendencí je vytvářet negativní srovnání, tedy srovnání, jehož cílem je považovat ostatní za nedosažitelné a lepší. Druzí lidé se tak stávají nástrojem pro regulaci našeho sebevědomí.
Proč je špatné srovnávat se s druhými?
Srovnávání se s druhými je akt, který je součástí lidské přirozenosti a obrovskou příčinou nejistoty, protože v nás vyvolává pocit méněcennosti a nedostatečnosti. Srovnávání v podstatě zvyšuje stres a úzkost, nutí nás dělat špatná rozhodnutí a snižuje naše sebevědomí.
Lze říci, že srovnávání se s ostatními může být z mnoha důvodů velmi nebezpečné. Proč?
- Vidíte pouze výsledek, ne úsilí – žádný život není skutečně dokonalý a za každým úspěchem se skrývá bolest, těžkosti a problémy. Někdy však při srovnávání s ostatními vidíme pouze dosažený výsledek, aniž bychom brali v úvahu vynaložené úsilí.
- Zvenčí vypadá všechno lépe – lidé často ukazují ostatním obraz, který má tendenci vypadat lépe než skutečnost. Nikdy nemůžete skutečně vědět, jak se cítí uvnitř. Měli byste si uvědomit, že druzí jsou především lidské bytosti se slabými a silnými stránkami.
- Ztrácíte drahocenný čas – pokud se neustále srovnáváte s ostatními, nakonec ztrácíte drahocenný čas, který byste mohli využít k něčemu jinému. Proč se dívat na druhé lidi, když byste tento čas mohli využít ke zlepšení sebe sama a přemýšlet o sobě? Cílem není být mezi prvními, ale být nejlepší verzí sebe sama.
- Srovnávání ničí radost z úspěchu – pokud se budete pouze srovnávat s ostatními, nakonec se nikdy nebudete radovat ze svých úspěchů. Nebudete spokojeni se svými úspěchy a budete se vždy cítit nedostatečně. Představte si, že byste poprvé běželi maraton a neustále se srovnávali s maratonským běžcem.
- Nejste lidé, se kterými se srovnáváte – uvědomte si, že jste jedineční a že nikdo jako vy neexistuje. Každý z nás má silné a slabé stránky. Všichni jsme svým způsobem výjimeční a odlišní. Když máte tendenci srovnávat se s ostatními, zaměřujete se jen na to, co dokázali a čeho dosáhli oni. Musíte si však uvědomit, že nad těmito lidmi nemáte kontrolu, můžete kontrolovat pouze svůj vlastní život a to, jací jste a co děláte.
Jak se přestat srovnávat?
Srovnávání se s ostatními bolí, tak proč to stále dělat? Zkuste se místo toho zaměřit sami na sebe zavedením několika dobrých postupů, které vám umožní zvýšit si sebevědomí a cítit se lépe.
Zkuste se hýčkat, existuje spousta věcí, kterými se můžete rozmazlovat. Nepotřebujete velké věci, stačí malé okamžiky, které zvýší vaše sebevědomí a zlepší způsob, jakým se vnímáte.
Když se cítíte vystresovaní, zkuste obnovit svou energii tím, že začnete u sebe. Například se věnujte některým meditačním technikám. Stačí deset minut na začátku a na konci dne, abyste skutečně detoxikovali svou mysl a cítili se dobře.
Fyzická pohoda podporuje duševní pohodu, proto se věnujte sportu, abyste v těle uvolnili endorfiny. K produkci endorfinů a vykouzlení úsměvu vám postačí několik málo minut. Tímto způsobem budete schopni zahnat nudu a cítit se lépe. Běhejte, plavte, cvičte jógu nebo se prostě jen procházejte – bude to fungovat.
Zdroj: positivepsychology.com, vanityfair.it