5 způsobů, jak převzít kontrolu nad svou kariérou

V nejlepším ze všech možných světů máte úplnou kontrolu nad svou kariérou. Někdy se však stane, že život a vaše kariéra naberou neočekávaný směr.

Pokud se snažíte převzít kontrolu nad svou kariérou, zaujetí proaktivního postoje může mít obrovský vliv na to, kam se vaše kariéra bude časem rozvíjet. 

Vytvořte konkrétní plán

Kariérní plán, který uvádí vaše krátkodobé i dlouhodobé cíle, je skvělý způsob, jak si pomoci naplánovat budoucnost podle svých představ.

Určitě je skvělé snít o tom, co byste chtěli dělat ve své kariéře, ale konkrétní strategie, která přesně stanoví, co musíte udělat a kdy to potřebujete, vám pomůže převzít kontrolu nad vaší kariérou.

Posuďte své silné stránky a cíle

Udělejte si seznam svých silných a slabých stránek. Poté v rámci svého kariérního plánu zahrňte cíle, které vám pomohou překonat vaše slabosti. Potřebujete více zkušeností v konkrétní oblasti? Pokuste se tuto mezeru zaplnit. Pomohlo by vám získání nové certifikace převzít kontrolu nad vaší kariérou? Najděte kurzy, které vám pomohou získat znalosti.

Buďte trpěliví

Dosažení věcí, které stojí za to, často trvá nějakou dobu. A tak to je i s vaší kariérou: jakmile zmapujete strategii a rozhodnete se, jak postupovat, dejte svému plánu čas na zakořenění a rozkvět.

Čekání může být do určité míry obtížné, ale nestává se často, že se věci dějí rychle, jak si přejete.

Nebojte se změn i v pozdějším věku

Změna kariéry není jen pro uchazeče o zaměstnání se zkušenostmi; může to být pro mileniály a další, kteří teprve začínají, ale uvědomují si, že se chtějí vydat cestou, která se liší od cesty, kterou si vysnili na vysoké škole.

Věřte ve své silné stránky, udržíte se tím motivovaní.

Poslouchejte svůj strach a obavy

Může se to zdát šílené, ale strach může být mocným motivačním faktorem, který vás udrží v cestě k dosažení vašich cílů. Když se snažíte převzít kontrolu nad svou kariérou, nevyhýbejte se prvkům hledání zaměstnání, které vám mohou být nepříjemné.

Mějte vše pod kontrolou

Převzetí kontroly nad vaší profesní dráhou je nejlepší způsob, jak zajistit, abyste se vyhnuli syndromu vyhoření. Definování vašich cílů a vytvoření jasného plánu k dosažení těchto cílů vám pomůže mít vše pod kontrolou a dosáhnout úspěchu, který pro vás má největší smysl.

Zdroj: flexjobs.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu