Pokud se cítíte neustále ve stresu, bezmocní a úplně vyčerpaní, možná jste na cestě k vyhoření. Syndrom vyhoření není to samé jako stres. Ale stejně jako u stresu – pokud jste plánovali během svátků nějaké pracovní úkoly, určitě se jim vyhněte! A udělejte vše, abyste se zase cítili lépe.
Rozdíl mezi stresem a syndromem vyhoření
Vyhoření může být výsledkem dlouhodobého stresu, ale není to stejný stav, jako je stres. Stres zahrnuje příliš mnoho tlaků, které od vás vyžadují námahu fyzickou či psychickou. Postižení lidé si však stále dokážou představit, že pokud dostanou věci pod kontrolu, budou se cítit lépe. Vyhoření znamená pocity prázdnoty, psychického vyčerpání, ztrátu motivace a podobně. Lidé, kteří zažívají syndrom vyhoření, často nevidí žádnou naději na pozitivní změnu své situace.
Jaké jsou příznaky?
Hlavním znakem je pocit vyčerpání a únavy, a to na rovině psychické i fyzické. Fyzické příznaky mohou zahrnovat bolesti hlavy, žaludku, změny chuti k jídlu nebo spánku. Lidé se syndromem vyhoření se cítí natolik přetíženi, že se přestanou stýkat s přáteli či členy rodiny a spolupracovníkům se vyhýbají. V extrémních případech si začnou pomáhat alkoholem nebo jinými návykovými látkami. Objevuje se také podrážděnost, častá onemocnění, deprese a úzkost.
Nejčastější příčiny
Nejčastější příčinou vyhoření je práce, kterou vykonáváte a její okolnosti. Které faktory dále přispívají k tomuto syndromu? Pocit, že nemáte nad svou prací kontrolu. Nedostatek uznání nebo odměny za dobrou práci. Nejasné nebo příliš náročné očekávání zaměstnavatele. Neschopnost delegovat práci na ostatní, perfekcionismus, práce v chaotickém prostředí a podobně. Většinou se uvádí, že syndromem vyhoření onemocní častěji ti, kdo pracují s lidmi (lékaři, sestřičky, terapeuti, učitelé…).
Co dělat?
Cvičit. Cvičení je dobré jak pro zlepšení fyzického stavu, ale může poskytnout také potřebnou emocionální podporu. Nemusíte trávit hodiny v posilovně, ideální jsou procházky na čerstvém vzduchu a krátká procvičování. Účinná je také konzumace vyvážené stravy. Zaměřte se zejména na potraviny, které obsahují hodně omega-3 mastných kyselin, abyste posílili výživu mozku. Lněný olej, vlašské ořechy a ryby pomohou zlepšit vaši náladu.
Relax, relax a zase relax
Tělo potřebuje čas na odpočinek a reset. A to vyžaduje čas. Nečekejte, že se vše změní hned, vaše tělo musí přejít na jiný rytmus. Proto je dobré trénovat správné spánkové návyky. Vyhněte se kofeinu a alkoholu před spaním, vytvořte si relaxační rituál a rozhodně před spaním nekontrolujte svůj smartphone! Také kouření neprospívá, i když máte, stejně jako u alkoholu, pocit, že vás uklidňuje. Možná na chvíli, ale jde o stimulanty, a ty vám k důkladnému vyléčení těla a mysli nepomohou.
Cítíte-li se ohroženi syndromem vyhoření, zkuste dovolenou o svátcích využít k maximálnímu odpočinku těla, a hlavně mysli! Žádné pracovní úkoly, telefonáty, maily. Vaše psychika si nutně potřebuje dát pauzu, jinak bude vše mnohem horší!