muž se prochází (zdroj foto: Freepik) | ilustrační fotografie
článek: Využijte svátky k prevenci syndromu vyhoření. V žádném případě nepracujte! A relaxujte
Nejčastější příčiny
Nejčastější příčinou vyhoření je práce, kterou vykonáváte a její okolnosti. Které faktory dále přispívají k tomuto syndromu? Pocit, že nemáte nad svou prací kontrolu. Nedostatek uznání nebo odměny za dobrou práci. Nejasné nebo příliš náročné očekávání zaměstnavatele. Neschopnost delegovat práci na ostatní, perfekcionismus, práce v chaotickém prostředí a podobně. Většinou se uvádí, že syndromem vyhoření onemocní častěji ti, kdo pracují s lidmi (lékaři, sestřičky, terapeuti, učitelé…).
Co dělat?
Cvičit. Cvičení je dobré jak pro zlepšení fyzického stavu, ale může poskytnout také potřebnou emocionální podporu. Nemusíte trávit hodiny v posilovně, ideální jsou procházky na čerstvém vzduchu a krátká procvičování. Účinná je také konzumace vyvážené stravy. Zaměřte se zejména na potraviny, které obsahují hodně omega-3 mastných kyselin, abyste posílili výživu mozku. Lněný olej, vlašské ořechy a ryby pomohou zlepšit vaši náladu.
Relax, relax a zase relax
Tělo potřebuje čas na odpočinek a reset. A to vyžaduje čas. Nečekejte, že se vše změní hned, vaše tělo musí přejít na jiný rytmus. Proto je dobré trénovat správné spánkové návyky. Vyhněte se kofeinu a alkoholu před spaním, vytvořte si relaxační rituál a rozhodně před spaním nekontrolujte svůj smartphone! Také kouření neprospívá, i když máte, stejně jako u alkoholu, pocit, že vás uklidňuje. Možná na chvíli, ale jde o stimulanty, a ty vám k důkladnému vyléčení těla a mysli nepomohou.
Cítíte-li se ohroženi syndromem vyhoření, zkuste dovolenou o svátcích využít k maximálnímu odpočinku těla, a hlavně mysli! Žádné pracovní úkoly, telefonáty, maily. Vaše psychika si nutně potřebuje dát pauzu, jinak bude vše mnohem horší!