Vyhněte se vyčerpání a stresu. Mějte se ráda!

Obvykle teprve tehdy, když se začne něco dít a člověk skončí s nějakou fyzickou či psychickou potíží, teprve v tu chvíli začíná přehodnocovat svůj život, priority i vztah sám k sobě. Ale to už je zbytečně pozdě! Je to těžké, podmínkou totiž je, abyste měla ráda sama sebe, a to většina žen neumí.

Respektujte se

Podle staré indické a čínské lékařské teorie za příčinami nemocí stojí nerovnováha tělesných energií, jako odraz neharmonického způsobu života. Vydáváme víc energie, než přijímáme. Organismus začne reagovat vyčerpáním. Přitom stačí mít ke svému tělu respekt, ohlížet se na jeho potřeby a žít v souladu s okolím, například dodržovat přírodní biorytmy.

Vypněte se

Během dne je člověk vystaven neustále nějakým podnětům, pořád musí „být ve střehu“ a nemá tak čas na sebereflexi, uvědomování si svých pocitů a potřeb. Dobrou radou je oživit denní snění a chvíle volna, které jinak většina lidí tráví na tabletu či mobilu, využít například k relaxaci. Nebo můžete nechat mysl jen tak se toulat… Rozhodně to není ztráta času, je přemíra věcí, které musí tělo i mozek zpracovat.

Spěte

Dostatečný a kvalitní spánek vám zajistí dobrou náladu, lepší imunitu či pracovní výkonnost. Zajímavé například je, že počet automobilových nehod zapříčiněných únavou převyšuje počet nehod způsobených řízením pod vlivem alkoholu. To nebývalo nikdy dřív! Zkuste hodinu před odchodem do postele odpočívat a vyhnout se záření z LED obrazovek, dejte si třeba teplou koupel.

Změňte životní styl

Podle čínské medicíny má každý člověk dva druhy vitální energie: prenatální (vrozenou) a postnatální. Máte určité genetické dispozice, tělesnou konstituci a záložní zdroje energie. Ta ale postupem času ubývá a musí být neustále doplňována energií postnatální. Jak ale postnatální energii získat? Nejdůležitější je dýchání – proto se tak často mluví o relaxaci, meditaci a dechových technikách. Dále jde o stravování – důležitá je nejen skladba potravin, ale také pravidelnost. Zcela zásadní může být harmonie mysli – je obecně známo, že „emoce způsobují nemoce“.

Životním stylem můžete vytvořit dostatek postnatální energie a není třeba brát z vrozených rezerv.

Hýbejte se

Cvičení je také nezbytná volba. A stačí si ho dopřát 30 minut denně, abyste zvýšily kvalitu svého spánku. Cvičte ale nejpozději 2 až 3 hodiny před spaním a počítá se i rychlá chůze na tramvaj nebo vyšlapané schody, stejně tak jako pobíhání po fitness centru.

Skutečná příčina vyčerpání pochází z toho, že jsme naučeny být ve všem spolehlivé – být dobrá matka, dcera, kamarádka i kolegyně a, samozřejmě, podávat dobrý výkon v práci. Nemáme vůči okolí nastavené žádné hranice a to je chyba!

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu