Jste nevyspalí? Jak ten den přežít bez větší újmy?

Občas vám nevyjde spánek přesně podle vašich představ. Potřebujete dodělat cokoliv do práce, nestíháte jít spát včas, koukáte na dobrý film, seriál, jste výjimečně s přáteli, na večírku, koncertě, v divadle a podobně. Do postele se dostanete později, než bylo původně v plánu a spíte méně, než běžně. To se občas může stát, není to nic proti ničemu, pokud se to nebude opakovat večer co večer. Jenže teď zvoní budík a vy ho chcete někam odhodit, zavrtat se do peřin a spát dál a dál. Jenže to nejde, protože povinnosti na vás čekají. Dá se den bez pořádného spánku ustát?

Den poté

Nebude to asi jednoduché, pořád se budete cítit unavení, bez energie nebo budete často zívat. Den bez pořádného spánku však není nic, co by se nedalo přežít. Novopečené mámy často vědí, že to jde přežít a zvládnout i ve větší frekvenci, protože děti se zkrátka neptají, nespí dobře, rostou jim zoubky a podobně. Možná máte nějaké své „pomocníky“ jako káva, kofein, energy drinky a podobně. Ovšem je možno to zvládnout jinak, lépe a s minimem kofeinu, který tělu moc neprospívá. Jak tento den zvládnout s co nejmenší mírou obtíží?

Jak je to s kávou?

Jde o jeden z nejčastěji používaných prostředků, jak se udržet na nohou a neusnout. Můžete po tomto prostředku sáhnout, ale pozor. Nepřehánějte to. Měla by vám stačit jedna káva ráno a jedná odpoledne. Nesmíte zapomenout na to, že káva může dehydratovat, takže si k tomu dejte sklenici vody, doplňujte postupně tekutiny.

Bílkoviny a tuky

Probdělá noc nebo nedostatek spánku vám může pomoci rozehnat dobrá a zdravá snídaně. Jaká je nejlepší snídaně? Dejte si vejce. Míchaná, uvařená natvrdo, spolu s avokádem nebo avokádovou pomazánkou. Ideální je cokoliv, co obsahuje spoustu bílkovin a tuků. Zvedne to vaši hladinu cukru a pomáhá lépe vstřebávat energii.

Vitamíny, vitamíny!

Nedostatek spánku má vliv na imunitní systém, na únavu. Když se pořádně nevyspíte, pak to může být problém. Tělo je tak náchylnější k nemocem. Dopřejte mu pořádnou dávku vitamínu C, který je v tuto chvíli ideální. Dejte si jednu tabletku ráno a druhou po obědě. Uvidíte, že se vám bude lépe fungovat a nebudete tak moc unavení.

Čtěte také: Pracovní den – jaké drobnosti vám jej zpříjemní?

Zkuste sociální kontakt

Jestliže budete svou práci trávit od začátku do konce pracovní směny u počítače nebo na školení, nebude to úplně jednoduché. Budete se cítit víc a víc unavení a začnou se vám klížit oči. Raději se jděte na pár chvil projít po kanceláři, pokud možno zajděte si pro oběd, jděte za kolegou do kanceláře, do kuchyňky a podobně.

Vyvarujte se cukrů

Jste-li nevyspalí, pak máte tendenci a chutě na věci, které nejsou úplně zdravé. Chcete si dát něco nezdravého a to větší míře. Pozor, je to pomoc pouze na chvíli. Následně budete mít větší hlad, znovu chuť na sladké a už se motáte v kruhu. Sladkému pečivu a cukrovinkám se pokoušejte raději vyhnout. Je to sice pár hodin odříkání, ale hodně to pomůže, nezabřednete do rychlých cukrů a vaše tělo vám poděkuje.

Autorský text | foto: pexels.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu