Pracovní den – jaké drobnosti vám jej zpříjemní?

Lidé víc než polovinu svého života tráví prací a v práci. Je proto nanejvýš důležité, aby vás vaše práce bavila a byla pro vás přínosem. A přiznejte si to, občas máte v životě nějakou práci, která vám není po chuti, nebaví vás nebo vás přímo štve. Hledáte možnosti, jak z toho ven? Najít si novou práci? Nebo se smířit s tím, že je to prostě tak, jak to je? Aktuálně si nemůžete dovolit změnit práci, ale je potřeba si přidat do života pár drobností, které se vám zalíbí. Někdy vám celý pracovní den mohou rozhodit drobnosti. A někdy jsou naopak drobnosti, které vám pracovní den zpříjemní.

Práce, která úplně nebaví

Je to situace, se kterou se musíte vyrovnat, bez toho to nejde. Nemusíte si však neustále připomínat to, že vás práce nebaví. Tím podpoříte stres, neurózu a třeba se tím může tělo zbytečně vysilovat. Raději hledejte situace, jak si vše okolo vás zpříjemnit. Když nejdou velké věci jako například změna práce, pak si musíte zatím vystačit s drobnostmi. S malými věcmi, které vám dají dobrý pocit, které vás udrží na správné vlně a třeba i nakopnou k jiné a nové práci. Jaké drobnosti vám mohou pomoci?

Hlavně vše v rovnováze

Ráno vstanete, máte svou rutinu, jdete do práce, po ní domů a tam si jen sednete na pohovku, lehnete si k televizi a nic neděláte? To chce změnu. Jestliže vás práce úplně nebaví, musíte hledat před a po ní impulsy, které by vás mohly nakopnout. Věnujte se rodině, svým koníčkům. Ano, když přijdete z práce s bolestí hlavy, pak se dá pochopit, že si dáte nohy nahoru a chvíli odpočíváte. Nemělo by se to stát pravidlem. Jděte se projít, tancovat, běžte do kina, divadla, uvařte pro sebe a rodinu něco dobrého, jděte na kosmetiku.

Udělejte co nejvíc do středy

V práci na vás stojí hodně věcí? Udělejte co nejvíc práce do středy, zejména té důležité. Ve čtvrtek a pátek jen dokončujte. Stihnete tak odejít včas, bez přesčasů a můžete tak vyjet na víkend s rodinou, relaxovat ve wellnes a podobně.

Plánujte volný čas

Víkend není od toho, abyste ho celý strávili úklidem, vařením a zase prací. Odpočiňte si. Jeďte s rodinou na chatu, uspořádejte rodinné setkání, můžete někdy taky uklízet, třeba si také odpočinout u knížky a dobrého filmu a podobně. Jděte na dlouhou procházku se psem, na pokec s kamarádkou nebo dětmi pouštět draka. Takové chvíle vám vkouzlí úsměv na tváři.

Pracovní cíle a životní

Oddělujete to? Musí jít ruku v ruce, nemůžou vás životní cíle odvádět od těch pracovních a naopak. Nechce se vám do práce? Pak se zamyslete, proč do ní chodíte. Nejčastěji je to prostředek k získání mzdy na zaplacení poplatků. To vás moc nemotivuje. Raději na to jděte jinak. Vydělávám peníze, abych si mohl/a koupit novou halenku, našetřit na nový mobilní telefon, dát si večeři v oblíbeném podniku, jet na dovolenou a mnoho dalšího. Naformulujte tyto afirmace přímo pro sebe.

Čtěte také: Pracovní doba – jak si vše zorganizovat, aby bylo vše hotovo?

Cestování využijte

Jezdíte do práce vlakem nebo autobusem? Pak nemusíte jen koukat z okna, ale třeba můžete vyřídit maily, telefony, můžete číst nebo poslouchat audioknihy. Jedete-li autem, pak si můžete pouštět oblíbenou muziku, audioknihu nebo si můžete namluvit poznámky k nějaké poradě. Prostě využijte tento čas efektivně.

Jděte ven

Máte v práci možnost se projít na balkon a strávit tam třeba polední pauzu? Jen do toho! Vitamín D získáváte ze sluníčka, takže pokud máte možnost být o polední pauze venku, jen do toho. Máte možnost dojít domů pešky? Pokud je venku hezky, projděte se. Pomůže to vyčistit hlavu, příjemně relaxovat, posílíte imunitní systém, uděláte něco pro své tělo.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT