Jak účinně zatočit s prokrastinací?

Hezky česky se prokrastinaci říká lelkování. Jde o neustálé až chorobné odsouvání důležitých úkolů. Ostatně, čas od času to tak děláme všichni. Jak se tohoto zlozvyku ale zbavit? Zjistilo se, že nejlepší „léčbou“ je motivace, nadšení pro svou vlastní vizi. Šéfové firem znají spoustu věcí o tom, jak motivovat zaměstnance, ale motivovaný plnit své úkoly musí být každý z nás.

Konec prokrastinace

Přímo tak se jmenuje bestseller od Petra Ludviga. Podle názorů autora potřebujeme vnější motivaci, tedy pobídky typu „cukr a bič“, pouze v tom případě, když ve vykonávané činnosti nevidíme z dlouhodobé perspektivy žádný smysl. Pokud děláme věci, které vlastně nechceme, v mozku se nevyplavuje dostatek hormonu dopamin, který je zodpovědný za pocit spokojenosti. Ideální není ani motivovat se cílem, při cestě za ním člověk totiž také není spokojený, protože ho ještě nedosáhl.

Jiný přístup

Znáte to, radost z nově koupené věci, po které jste toužili, je vzápětí pryč a musíte najít něco dalšího, co vás učiní šťastnými. Navíc si člověk na dosahování cílů velmi rychle zvykne. Jedinou možností je stanovit si vlastní vizi a být spokojeni na cestě k jejímu uskutečnění tím, že plníte jednotlivé dílčí cíle a vizi se přibližujete. Jde vlastně o „cestu cílem“ a vy jste šťastni v přítomnosti. Když děláte věci, které vám do vize zapadají, máte pocit, že vše je v pořádku.

Nesobecký aspekt vize

Podle výzkumů lidé zažívají nejsilnější emoce, když dělají věci, které mají nějaký „vyšší smysl“ a přinesou užitek i druhým lidem či celé společnosti. Přesto se cestou za vizí nevyhneme činnostem, které nás nebaví. Podle terapeutů úspěšní lidé to, co nesnášejí, dělají proto, aby se dostali k věcem, které mají rádi. Neúspěšní lidé to někde uprostřed cesty vzdají právě proto, že se nechají odradit činnostmi, ke kterým mají odpor.

Odkládání může způsobovat i depresivní stavy. Doporučuje se udělat věci, které nesnášíme, jako první, abychom si s nimi nemuseli kazit celý den. A navíc, čím víc věci odkládáme, tím těžší je pak začít. Neznamená to, že život strávíte děláním nepříjemných věcí. Jde o to je rychle odklidit, abychom se dostali k příjemnějším úkolům. A dobrý trik je, pustit si k tomu nějakou hudbu, kterou máte rádi.

Pokud se budete motivovat nějakým vzdálenějším cílem, je dobré se na cestě čas od času odměnit. Třeba za dokončenou část úkolu. Pak svou motivaci opět posílíte. Takže prokrastinaci tentokrát už opravdu sbohem?

 

 

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu