Fenomenální Stephen Hawking radí, jak trénovat mozek

Bylo mu pouhých 21 let, když mu lékaři diagnostikovali takzvanou ALS – amyotrofickou laterální sklerózu, která napadá centrální nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. A tak se skutečně stalo. Jeho mozek však zůstal nepoškozený a Stephen Hawking se zaměřil právě na něj. Vytvořil mozek geniální.

Svět ohromil jako teoretický fyzik svými poznatky z oboru kosmologie a kvantové gravitace. Přitom dokázal druhé motivovat a inspirovat svými metodickými postupy na práci s vlastním mozkem. Podle Hawkinga i to změnilo jeho život.

Další neuvěřitelná je skutečnost, že ačkoli mu lékaři dávali pouhé dva roky života, žil nakonec do 76 let! Měl tři děti a svůj život považoval za nádherný…

Mozek je taky sval

Hawking tvrdí, že je možné, ba dobré, mozek aktivně cvičit stejně jako svaly, oči či hlasivky. Trénovat se prý má pořád, zvyšují se tak šance na překonání různých překážek a neduhů. Čím silnější mysl, tím kvalitnější život.

Svými názory Hawking vyváděl z omylu, že myšlení, zejména paměť, je něco statického, neměnného. Říkal, že je možné zvyšovat kapacitu paměti, ale předně musíme rozlišit oba druhy paměti. Paměť krátkodobá se používá k ukládání malých a potřebných informací okamžitě, například jméno, pokud je nám představen nový člověk. Kapacita tohoto druhu paměti je asi 7 informací. Oproti tomu paměť dlouhodobou používá mozek pro ty informace, které si nemusí pamatovat v dané chvíli. Právě tady se ukládá učivo na zkoušky, významné životní události a přelomové momenty.

Zdravý mozek

Zkoumání a trénování paměti bylo pro Stephena Hawkinga zajímavým koníčkem, kterému se hodně věnoval. Údajně vše, co zlepšuje zdraví mozku, má pozitivní dopad na paměť, protože ta v mozku vzniká. Jak tedy udržet mozek zdravý? Pomáhá například zdravé tělo, správná strava, odbourávání stresu a zaměření se na nové informace. Také je důležitý kvalitní spánek, vitaminy a omega-3 mastné kyseliny. Jenže právě Hawking se o zdravé tělo opřít nemohl.

Co tedy pomáhalo jemu a co radil i ostatním?

Zaměřujte se vždy jen na jeden úkol

Krátkodobá paměť (operační) funguje jako pracovní plocha počítače. Nesmí v ní být zmatek a nepořádek, stačí pár vybraných souborů, se kterými pracujete. O to efektivněji se vám podaří zaměřit pozornost a lépe se orientovat. Hawking varoval před tolik moderním „multitaskingem“. Člověku se nedaří věnovat žádnému úkolu pořádně, dotáhnout jej do konce, mozek pracuje mělce. A to není dobré, protože mozek potřebuje dostatek času, aby správně zakódoval informace.

Síla pěti smyslů. Sluch, zrak, čich, chuť a dotek

Čím více smyslů je do kódování zapojeno, tím silnější informace zůstane. Když například potkáte novou osobu, vnímáte tón její řeči, parfém, vlhké dlaně, silný stisk ruky nebo další věci, které si pak s danou osobou a jejím jménem spojíte.

Opakujte to

Pokud si něco chcete zapamatovat, opakujete si to. Opakování je matka moudrosti, a paměti také.

Naporcujte si to

Vědci dlouho zkoumali, jak je možné, že si většina lidí zapamatuje něčí 9místná telefonní čísla, ačkoli jak už bylo řečeno, krátkodobá paměť je schopná udržet pouze 7 informací. Pak se přišlo na to, že si umíme informace rozdělovat. Takže místo 9 číslic vidíme 3 trojčíslí nebo si zapamatujeme dvojčísla. Tato technika funguje u všech informací, vždy si větší celek rozdělujeme na části, které si pak zapamatujeme.

Uspořádejte si to

Mozek potřebuje fungovat systematicky. Proto mají prezentace části, knihy kapitoly a podobně. Jestliže si pečlivě uspořádáte to, co si máte zapamatovat, pomáháte mozku plnit pomyslné přihrádky v paměti. Mozek si pak lépe pamatuje, co v kterém šuplíku má. Podobně jako při hře pexeso, které cvičí fotografickou paměť a rychlost rozhodování.

Používejte mnemotechnické pomůcky

Tyto pomůcky fungují způsobem, že si k tomu, co si potřebujete zapamatovat, zkrátka přidružíte obrázky, rýmy, akronymy či cokoli dalšího. Známá je například básnička, která pomáhá určit číslo „Pí“ s 12 číslicemi za desetinnou čárkou.

Tolik k šesti námětům Stephena Hawkinga. Poslední inspirací pro vás může být fakt, že každý máme specifický styl zapamatovávání, který vyhovuje právě nám. A ten bychom měli cvičit a rozvíjet!

 

Autor: Michaela Richterová

#kvíz 1 / 1 | Kolik informací je schopna udržet krátkodobá paměť?

Kolik informací je schopna udržet krátkodobá paměť?

zavřít reklamu