Stephen Hawking (zdroj foto: twitter.com) | ilustrační fotografie
článek: Fenomenální Stephen Hawking radí, jak trénovat mozek
Co tedy pomáhalo jemu a co radil i ostatním?
Zaměřujte se vždy jen na jeden úkol
Krátkodobá paměť (operační) funguje jako pracovní plocha počítače. Nesmí v ní být zmatek a nepořádek, stačí pár vybraných souborů, se kterými pracujete. O to efektivněji se vám podaří zaměřit pozornost a lépe se orientovat. Hawking varoval před tolik moderním „multitaskingem“. Člověku se nedaří věnovat žádnému úkolu pořádně, dotáhnout jej do konce, mozek pracuje mělce. A to není dobré, protože mozek potřebuje dostatek času, aby správně zakódoval informace.
Síla pěti smyslů. Sluch, zrak, čich, chuť a dotek
Čím více smyslů je do kódování zapojeno, tím silnější informace zůstane. Když například potkáte novou osobu, vnímáte tón její řeči, parfém, vlhké dlaně, silný stisk ruky nebo další věci, které si pak s danou osobou a jejím jménem spojíte.
Opakujte to
Pokud si něco chcete zapamatovat, opakujete si to. Opakování je matka moudrosti, a paměti také.
Naporcujte si to
Vědci dlouho zkoumali, jak je možné, že si většina lidí zapamatuje něčí 9místná telefonní čísla, ačkoli jak už bylo řečeno, krátkodobá paměť je schopná udržet pouze 7 informací. Pak se přišlo na to, že si umíme informace rozdělovat. Takže místo 9 číslic vidíme 3 trojčíslí nebo si zapamatujeme dvojčísla. Tato technika funguje u všech informací, vždy si větší celek rozdělujeme na části, které si pak zapamatujeme.
Uspořádejte si to
Mozek potřebuje fungovat systematicky. Proto mají prezentace části, knihy kapitoly a podobně. Jestliže si pečlivě uspořádáte to, co si máte zapamatovat, pomáháte mozku plnit pomyslné přihrádky v paměti. Mozek si pak lépe pamatuje, co v kterém šuplíku má. Podobně jako při hře pexeso, které cvičí fotografickou paměť a rychlost rozhodování.
Používejte mnemotechnické pomůcky
Tyto pomůcky fungují způsobem, že si k tomu, co si potřebujete zapamatovat, zkrátka přidružíte obrázky, rýmy, akronymy či cokoli dalšího. Známá je například básnička, která pomáhá určit číslo „Pí“ s 12 číslicemi za desetinnou čárkou.