Energie – jak si ji jednoduše dobít? Stačí k tomu jeden víkend

Celý týden je toho opravdu hodně v práci, ale třeba také doma, musíte s dětmi na kroužky, učit se s nimi do školy, udělat rychlou večeři, uvařit, uklidit, zahnat děti do koupelny a pak spát. Občas tak na konci týdne usínáte v autobuse cestou domů, doma se vám zavírají oči nad úkoly a padnete do postele bez energie, bez nějakých dalších průtahů usnete a máte pocit, že potřebujete spát týden v kuse nebo spát pod slunečníkem na pláži, nehýbat se a v kuse jíst a spát, jíst a spát. Nebude to tak horké, mohou vám k relaxu postačit dva až tři dny, kdy si naordinujete odpočinkový plán, ve kterém získáte sílu zpátky a v pondělí budete pěkně silní.

Bez energie a unavení

Nejčastěji za to, že máte málo energie, může minimum spánku nebo problémy s ním. Nejrůznější studie a výzkumy prokázaly, že dospělý jedinec by měl průměrně spát osm hodin, minimálně však sedm hodin denně. Ruku na srdce – spíte sedm hodin? Méně? Více? Pokud více, pak jste na tom dobře a gratulujeme. Většinou je to však méně, spíte šest, pět nebo i čtyři hodiny, což na pořádný odpočinek nestačí. Není divu, že se po námaze a celodenním zápřahu, objevuje únava. Dlužíte sobě a tělu spánek. Jak dobít energii během víkendu? Nemusí to znamenat nutně jen ležet a spát.

První den odpočinku

Dejte si na čas

Vstávat v sobotu nemusíte hned ráno, podobně jako do práce. V pátek jděte spát před půlnocí, ideálně okolo desáté až jedenácté hodiny. Pokud jste unavení a cítíte na sobě spánkový dluh, pak si dejte se spánkem na čas. Budík si nastavte na desátou až jedenáctou hodinu, kdy si dočerpáte spánkové dluhy a budete mít dostatek energie. Ani tak nemusíte hned začít uklízet a vyvařovat opulentní obědy a večeře.

Čtěte také: Přestávka v práci – proč je tolik důležitá a v čem pomůže?

Jídlo a pití

Když si dáte ke snídani buchtu, kterou v rychlosti upečete, koblih nebo cokoliv, kde jsou mastné a nasycené tuky, které vaše tělo oslabují a spíše mu ubližují. Tuky se pomalu zpracovávají, sacharidy a také bílá mouka a podobně nejsou dobrou snídaní a start dne. Raději si dejte zeleninu, není od věci dát si oběd bez masa nebo připravit lehce stravitelné jídlo. Hydratace těla je také jedním z klíčových bodů. Noste u sebe láhev s vodou, odměřujte, kolik toho vypijete.

Pozor na alkohol

Ten na spánek nemá moc dobrý vliv, dáváte-li si před spaním skleničku nebo dvě, možná proto nemůžete usnout. Raději si dejte jednu, maximálně dvě sklenice vína, pokud si dáte vinný střik, tělo vám poděkuje.

Pohyb jako pomocník pro energii

A také pro lepší náladu. Spojte příjemné s užitečným. Jděte se projít, proběhnout nebo třeba na dlouhou procházku se psem, kdy střídáte pohodovou chůzi s rychlou a ostrou chůzí, jděte sportovat, projet se na kole a podobně. Nejen, že se vám zlepší nálada, uděláte něco pro sebe a své tělo, ale také se vám bude lépe usínat.

Nepřehlédněte: Zvládnutí emocí – ovládáte emoce nebo ony vás?

Druhý den odpočinku

Vstaňte dříve V neděli je dobré vstát už třeba v osm ráno, protože vám bude stačit spát osm až devět hodin. Budete se cítit lépe, plni energie a to vám a vašemu tělu pomůže se dále soustředit. Pečujte o sebe a své tělo víceméně stejně, neděle podvečer a večer je lehkou přípravou na další týden, někteří si sepisují, co všechno příští týden udělat, na co nezapomenout. Lehnout si jděte brzo, ideálně do dvaadvacáté hodiny. Pokuste se spát minimálně sedm až devět hodin.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu