Přestávka v práci – proč je tolik důležitá a v čem pomůže?

Přesně v osm hodin si sednete k počítači v práci, ke stolu, za pokladu, do ordinace nebo kamkoliv, kde pracujete a pořádně si neodpočinete až do konce pracovní doby? Dojdete si maximálně na toaletu, napijete se během práce a oběd? Pokud si jej dáte, je rychlý, nebo v horším případě si jej sníte u práce. Nemá podle vás smysl se rozptylovat a dávat si pauzy, protože když si jednou hlava a tělo odpočine, už se mu zpátky do práce nechce, což se nemůžete divit. A v takovém případě se snažíte tomu předcházet, když si pauzu nedáte. Je to dobře?

Pracuji bez přestávky

A je to pro mě dobré, myslí si spousta lidí. Když si dáte pauzu, těžce se vám vrací zpátky a není jednoduché začít znovu pracovat? Určitě je dobré si brát pauzu poté, co uděláte v práci nějaký celek. Napíšete jednu fakturu, odešlete maily, které jste měli rozepsané, uklidíte jeden pokoj, obsloužíte zákazníky nebo třeba napíšete nějakou zprávu pro šéfa. Od rozdělané práce většinou neodcházejte, protože pak se vám bude hůř navazovat na to, co všechno jste chtěli napsat. Pauzu je však důležité si vzít, protože po pracovní době vás může rozbolet hlava, záda, žaludek nebo se objeví ztuhlost v ramenou a podobně. Co všechno může pro tělo udělat pauza v práci, dovolená a prostě oddech?

Odpočinou si vaše oči

To platí zejména pro ty, kteří koukají většinu pracovní doby do počítače. Přistihli jste se, že vás občas během dne a po práci štípou nebo pálí oči? Neprospívá jim, že celou dobu koukají do počítače a jsou namáhány. Když máte pauzu, dejte jim odpočinek. Můžete oči na pár minut zavřít, promnout nebo jen tak koukat z okna nebo na plakát přírody. Rozhodně neberte do ruky mobil během pauzy.

Změní se myšlenky

Pořád neumíte přijít na to, jak nejlépe skloubit pracovní schůzky, které máte před sebou? Nevíte, jak správně napsat e-mail pro své kolegy nebo klienty? Mysl je zablokovaná a není nic lepšího, než od práce na chvíli odejít, projít se po chodbě, jít na oběd nebo třeba otevřít okno, jít na toaletu. Změníte polohu, na pár chvil nebudete přemýšlet nad prací a budete mít možnost nadechnout se. Kreativita se pak může rozproudit správným směrem.

Nepřehlédněte: Nucená karanténa: Jak to psychicky zvládnout?

Delší pauza

Mnoho lidí, pokud mají tu možnost, jdou v práci na delší pauzu například do fitka, posilovny, jdou na oběd do vzdálenější restaurace nebo si jdou zaplavat či zacvičit jógu. I patnáct minut chůze umí udělat divy s vaší myslí a ruku na srdce, protáhnete si také tělo, což je ideální při sedavém způsobu zaměstnání.

Pauza na oběd

Tu si užijte a nejlépe do poslední minuty. Každé jídlo je důležité, protože je to potrava pro vás, energie pro tělo. Neobědvejte u pracovního stolu ani ne u počítače a podobně. Jděte na oběd ven, klidně si vezměte krabičku s jídlem s sebou a sedněte si na terasu nebo do parku. Když není možnost, najezte se v jídelně nebo v kuchyňce. Hlavně daleko od práce. A po jídle? Nehrňte se ihned zpátky k počítači, pěkně si svou pauzu užijte celou.

Autorský text | zdroj foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu