Co je to ruminace a jak zastavit tyto opakující se myšlenky?

Stalo se vám někdy, že jste se zasekli na jedné události svého života? Nezáleží na tom, zda to byl rozhovor s partnerem, roztržka s kolegou či náhodné setkání na ulici – událost si neustále přehráváte v hlavě, večer vám myšlenky na danou situaci brání usnout, máte pocit, že jste zaseknutí v „myšlenkové smyčce“.

Přemýšlení nad situací vás unavuje a frustruje a vy marně hledáte tlačítko „vypnuto“. Je obvyklé se takto cítit. Abychom pochopili, jak přemítající myšlenky fungují, může být užitečné si nejprve uvědomit, proč k nim dochází.

Co je to ruminizace se pokusil přiblížit web psychcentral.com.

Kdy se ruminace projevuje?

Slovo „ruminace“ popisuje proces opakování určitých myšlenek.

Pro některé lidi jsou opakující se myšlenky způsobem, jak ovládat úzkost. Může to znamenat, že si přehráváte životní události ve snaze zajistit, že příště budete připraveni a nebudete se cítit tak úzkostlivě.

Opakování celých rozhovorů ve vaší hlavě je druh ruminace. Je to způsob, jakým se vaše mysl pokouší uklidnit.

Čím více budete opakovat detaily konverzace, tím více budete mít pocit, že můžete interpretovat, co se stalo. Můžete také zjistit, že vám to pomůže naplánovat si rozhovor do budoucna. Je to pokus snížit úzkost, kterou vám tato událost může způsobit.

Tento proces však není vždy dobrovolný a v každém případě se jej můžete naučit řídit.

„Ruminace se může vyvinout v důsledku traumatických zážitků nebo falešného přesvědčení, že opakované přemýšlení o této jediné věci může pomoci vyřešit problém,“ říká Natalie Bernstein, psycholožka a koučka terapeutického života v Pittsburghu v Pensylvánii. „Existuje myšlenka, že když se donutíme přemýšlet o situaci neustále dokola, povede to k řešení.“

Někdy to může být zaměněno s obsedantním myšlením, kdy se rušivé a nechtěné myšlenky stávají trvalými a způsobují vám velké trápení. V některých případech vás mohou vést k nutkavým rituálům, abyste toto utrpení snížili.

Ruminace je často to, že si v mysli přehráváte událost. Obsese jsou často nežádoucí a souvisí spíše se strachem z možných zážitků než se vzpomínkami na skutečné události.

Obsessivní myšlení může být symptomem obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD).

Jak si přestat přehrávat události nebo konverzace v hlavě

I když nemusí být vždy snadné své myšlenky odvrátit od konkrétní situace nebo rozhovoru, existují způsoby, jak to zvládnout.

Uzemňovací cviky

Uzemnění je somatické cvičení, kdy se mysl uvede do přítomnosti a soustředění se na pocity vašeho těla.

Jednoduchá cvičení, jako je pojmenování jedné věci, kterou vidíte, cítíte, cítíte a slyšíte, vás mohou vytrhnout z kolotoče myšlenek a starostí a přivést vás zpět do současnosti.

Nic není perfektní

Úzkostliví lidé jsou často perfekcionisté. Přehrávají si v mysli scénáře, ve kterých mají pocit, že je neovládají tak, jak by chtěli, nebo se obávají, že v budoucnu nebudou mít kontrolu, a pokusí se vymyslet způsob, jak to změnit a udělat z toho lepší situaci.

Pokud například přemýšlíte o náročné konverzaci, vězte, že jste v té době s nástroji, které jste měli, udělali to nejlepší, co jste mohli – a kdybyste věděli jak, udělali byste to jinak. 

Komunikujte se svým mozkem

Když se přistihnete, že přemítáte, zkuste promluvit se svým mozkem a řekněte mu, aby přestal

Dalo by se říci například: „Nevědět, co se stane, je těžké, ale zvládnu všechno, co mi přijde do cesty.“

Změňte okolí

Možná si všimnete, že ve vašich klidných chvílích, jako je řízení auta nebo sprchování, přichází ruminace.

Pokud můžete, změňte svůj stav mysli nebo okolí. 

  • Protáhněte se, zacvičte si
  • Zavolejte příteli
  • Pusťte si oblíbenou hudbu
  • Namalujte obraz
  • Hrajte na hudební nástroj

Zdroj: psychcentral.com, psychologie.cz, prokondici.cz

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu