Znáte neviditelné triky, které používají náboráři k testování uchazečů o práci?

V dnešním světě nestačí prohlédnout životopis kandidáta a vést s ním standardní pohovor při hledání dokonalého zaměstnance. Proto musí zaměstnavatelé použít některé triky a většina z nich je tak jednoduchá, že uchazeč může některý z těchto psychologických testů neprospět a samotného testu si ani nevšimne.

Dáte si šálek kávy?

V poslední době si mezi zaměstnavateli získává na popularitě test „šálek kávy“. Na začátku pohovoru šéf vezme kandidáta do kuchyně a nabídne mu šálek kávy. Po pohovoru zaměstnavatel pečlivě sleduje, co uchazeč s šálkem udělá – zeptá se, kam jej umístit, jednoduše nechá šálek na stole nebo ho sám umyje v kuchyni.

Tento trik hovoří více o povaze člověka a jeho chování, než o jeho odpovědích na otázky týkající se skutečných rozhovorů. Může také ukázat, jak rychle kandidát zapadne do týmu. Nejlepším rozhodnutím je v tomto případě jít po pohovoru do kuchyně a umýt si šálek sami.

Šéf vás záměrně nechá čekat

Ve skutečnosti je test „šálek kávy“ nevinný trik. Situace může být mnohem vážnější, pokud je pohovor naplánován na 9:00, ale když kandidát přijde do kanceláře dříve, zaměstnavatel je stále zaneprázdněn a uchazeč o zaměstnání musí čekat 10 minut. A pak dalších 10 minut. A pak dalších 15 minut.

Tento trik může ukázat, jak emocionálně stabilní je kandidát ve stresových situacích a jak moc chce tuto pozici obecně získat.

Tazatel najednou začne křičet

Zvyšování hlasu, křik a dokonce i používání urážlivých slov je dalším způsobem, jak modelovat stresující situaci a šanci ověřit schopnost kandidáta odolat stresu. Odborníci vám doporučují, abyste zůstali v klidu a odpovídali na tyto otázky co nejklidněji.

Tazatel podá podivný požadavek a požádá vás, abyste vyskočili z okna

Další nepříjemné překvapení pro uchazeče o zaměstnání by se mohlo skrývat za excentrickým požadavkem – například vyskočit z okna. V tomto případě chce zaměstnavatel vidět schopnost kandidáta používat myšlení, když je zaskočený.

Z této situace můžete použít následující způsob: dostat se na parapet, ale skočit na podlahu místnosti, kde probíhá pohovor. Nikdo nevyjasnil, kam přistát. Nebo můžete šéfa šokovat položením protiotázky: „Jak bude společnost těžit z mého skoku?“

Zaměstnavatel se najednou začne chovat divně

Další trik je, když se tazatel začne chovat podivně. Začne uchazeče o práci ignorovat, ať už se dívá na obrazovku svého počítače, nebo tím, že odpoví na telefonní hovor a opustí místnost uprostřed pohovoru.

Tento trik může ukázat, jak kandidát znovu zaměří pozornost tazatele nebo jakým způsobem se dostane z této situace. Jednou z nejúčinnějších možností je požádat tazatele, aby přeložil rozhovor na další den.

Kandidát je představen celému týmu

Je možné, že šéf nabídne kandidátovi příležitost po pohovoru komunikovat se svými potenciálními kolegy. Může to být v kanceláři nebo po práci. Nejedná se o jednoduché zdvořilé gesto – jde o způsob zaměstnavatele, jak zjistit názory svých zaměstnanců na uchazeče.

Šéf odhodí pero na podlahu

Další testy, které mohou pomoci zaměstnavateli odhalit dobré kandidáty je hodit pero na zem a sledovat reakce žadatele. Pokud se uchazeč instinktivně skloní a zvedne pero, je pravděpodobné, že bude pro tuto práci najat. Pokud žadatel nechá tazatele to udělat, je pravděpodobné, že to neudělá.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu