Zdravý život v dnešní době – jak si jej udržet?

Žít zdravý život je rok od roku těžší věc. V práci se kladou vyšší nároky nejen na vás, ale třeba na celé oddělení, na celou firmu. Doma máte povinnosti, děti mají své kroužky, musíte je vyzvednout, uklidit, uvařit, udělat úkoly, zahnat je do postele a večer se ještě věnovat příteli či manželovi. Lidé se ženou za kariérou, chtějí stále víc a víc. To může mít vliv na vás a i na péči o sebe. Kvůli povinnostem a práci nemáte čas jíst dobře a zdravě, raději nesnídáte, oběd zhltnete v poklusu a večer, když si konečně sednete a chvíli máte klid a pohodu, máte chuť sníst úplně všechno, co je v lednici.

Myslete na své zdraví

Musíme toho během dne stihnout hodně, ideálně by měl mít den víc jak čtyřiadvacet hodin. Ovšem myslet na vlastní zdraví je důležité. Můžete zápřah zvládat, přidají se nějaké ty potíže nebo bolesti, ale s nimi si taky umíte poradit, léky mají dobrý účinek, bohužel nejsou všemocné. Když se začne projevovat problém se zdravím, problémy s psychikou, duší nebo třeba i problémy v rodině a partnerském vztahu, je na čase se zamyslet. Jak si udržet zdraví na všech frontách a přitom zvládnout tempo, které máte nastaveno?

Neobejdete se bez plánů

To bývá mnohdy alfou a omegou všeho. Musíte si naplánovat svůj den a do něj dát úplně všechno. Od ranního vstávání, snídaně, přes dopolední pracovní vytížení, přes oběd, procházku se psem, cvičení, vaření a chystání oběda až přes návštěvu rodičů nebo wellness víkend. Péče o zdraví znamená nejen zdravě jíst, ale třeba také cvičit, jít se projít, odpočívat nebo třeba jít k lékaři na prohlídku a podobně. Díky tomu budete vědět, kdy máte čas na to či ono.

Spánek je priorita

Nemůžete svůj čas plánovat na úkor spánku. Budete pracovat po večerech a k tomu ještě dlouho do noci? Spát budete jen pár hodin, což pro regeneraci těla a mysli není to nejlepší a nejideálnější. Pravidelný a dlouhý spánek je velmi účinný. Choďte spát pravidelně ve stejnou dobu a vstávejte také plus mínus ve stejnou dobu. Vaše tělo si na tohle zvykne, nastaví se podle toho a budete efektivnější a výkonnější. Čas od času můžete vynechat, přetáhnout večerku, o víkendu si klidně přispat, ale primárně dodržujte svůj rytmus.

Správný pitný režim

Poskytne pro tělo dostatečné množství hydratace, kterou tělo tolik potřebuje. Pijte pravidelně a tolik, kolik vaše tělo chce a potřebuje. Nejde vám to? Zkuste aplikace, které upozorňují na konzumaci vody. Nejlepší je popíjet vodu, můžete do ní přidat ovoce, zelený čaj, ovocné čaje bez cukru, občas minerální vody nebo ovocné šťávy, které jsou také bez cukru. Káva nebo alkohol se mezi pitný režim nepočítají.

Podpora střev

Správné vyprazdňování je také nutností, protože to má vliv na vás i vaše trávení. Trápí-li vás zácpa, pak se objevují bolesti břicha, pocity plnosti, tlak a podobně. Mají vaše střeva problém? Vyzkoušejte vlákninu, zeleninu, jogurty s mikrobiomy a dalšími látkami pro správnou práci střev.

Přejídání: Proč si dobrovolně ničíme své zdraví?

Pohyb

Bez něj to také nejde a nemusíte jít nutně do posilovny a vybít tam ze sebe duši. Ona stačí i procházce do práce, z práce, odpolední delší procházka se psem nebo jen tak s dětmi. Přijdete na jiné myšleny, hlava se vyčistí. Jindy jděte plavat, cvičit, tančit, zkrátka cokoliv, co se vám jen bude líbit. Pohyb by vás měl hlavně bavit!

Zkuste meditaci

Chvíli pro sebe, ticho, klid, jen vy a vaše myšlenky, které na pár minut utišíte. Nepište v duchu seznamy toho, co je potřeba udělat, nepřemýšlejte nad tím, co uvařit na následující týden. Meditace je chvíle, kdy si odpočinete hlavně psychicky, kdy se nemusíte na nic a nikoho soustředit.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu