Úzkost v práci – jak ji zvládnout a překonat?

V neděli už od rána nemáte dobrou náladu na bodu mrazu? Odpoledne začnete pociťovat lehkou nevolnost, svírá se vám žaludek? A večer už je vám regulérně špatně, cítíte nevolnost, možná máte také nějaké příznaky, v noci nespíte. Ráno se vám nechce vstávat, nemáte dobrou náladu, čím blíž jste budově, ve které pracujete, tím je to horší. Úzkost, kterou pociťuje spousta lidí, když míří do práce a to den co den. Úzkost vás svazuje, někdy je to horší, jindy lepší, někdy cítíte, že tohle už je moc, další den to „není až tak hrozné“. S úzkostí je nutné pracovat!

Bez příčiny to nejde

Musíte se ze všeho nejdřív zamyslet nad tím, kdy se tyto situace stávají. Ve chvíli, kdy otevíráte dveře kanceláře? Kdy máte jít na schůzku se šéfem? Kdy pracujete s neoblíbenými kolegy? Rozklíčujte, kdy se úzkost projevuje, poctivě si to zapisujte a hledejte v těch momentech spojitost. Jakmile ji najdete, pak máte možnost se lépe připravit nebo být ve střehu. Jak zvládat úzkost?

Správné podmínky

Psychické zdraví je propojeno s tím fyzickým. Nefunguje-li jedno, nefunguje ani druhé. Dostatečný spánek, pravidelný pitný režim, pohyb na čerstvém vzduchu, pravidelná strava, zdravý životní styl. Pokud vám to práce dovoluje, můžete pracovat část dne venku, kde načerpáte potřebný vitamín D a budete venku.

Co když mě vyhodí?

Toho se tak trochu obává snad každý zaměstnanec. Nikdy nevíte, kdy může přijít výpověď a pokud jste ji už někdy v minulosti zažili a ze dne na den, pak je ten strach o to větší. Obávat se o práci je přirozené, ovšem nic se nesmí přehánět. Sužuje vás strach o práci denně? Zamyslete se nad tím, jak pracujete, poslouchejte svého zaměstnavatele. Pokud on nemá k vaší práci výtky, naopak vás chvíli, pak není důvod k nereálným obavám.

Nepřehlédněte: Jak zpomalit? Užijte si život a mějte radost.

Stanovujte si cíle

Postupujte pomaličku, krůček po krůčku. Ovládnout úzkost a odbourat ji je velmi důležité. Je pro vás důležité cítit čerstvý vzduch? Vyvětrejte, když se na vás úzkost valí, jděte na chvíli na vzduch, pořiďte si čističku vzduchu nebo klimatizaci. Děsí vás, že máte zvednout telefon a zavolat zákazníkovi? První krok je posadit se k telefonu, druhý zvednout sluchátko, třetí vytočit číslo. Postupujte pomalu a za každý krok se pochvalte.

Úzkost je vaší součástí

Chcete se úzkosti zbavit, to je přirozené. Pokud to však v tuto chvíli úplně nejde, pak ji vezměte za svou. Neodsuzujte se. Berte ji jako svou součást, podobně jako strach z výšek, brýle na čtení a podobně. Je to vaše součást. Mnohdy když přijmete úzkost, začne postupně odeznívat a lépe se s ní pracuje.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu