Společné jídlo – proč na něm trvat a co vám přinese?

Jídlo je důležité nejen pro vaše tělo, ale také pro zdravé fungování. Nasytíte se jím, upokojíte hlad, tělo bude mít dostatek paliva a energie, dostane z něj vitamíny, minerály a další látky, které potřebuje a často také nasytíte své emoce, protože dát si oblíbené jídlo, to je něco jako svátek. Snídáte každý v jinou dobu, protože také tak vstáváte? Oběd v práci také stíháte různě, ne vždycky to vyjde spolu s kolegy a večer? Každý si vezme z lednice to, co chce. A ke stolu? To už ne, děti jdou zpět do pokoje sledovat sociální sítě, partner si sedne ke zprávám a všichni jíte sami. Tomu udělejte přítrž!

Společné jídlo je dar

Nejen pro sociální adaptaci, cítění a vlastně posilování partnerských, rodinných, přátelských či kolegiálních vazeb. Společné stolování vás totiž učiní šťastnější, spokojenější a zdravější. To jste možná nevěděli. Nyní vám dochází, proč rodiče tak moc trvali na společném stolování i to, proč vás nutili společně o víkendu snídat nebo obědvat. V týdnu to pak byla povinná večeře. Děláte to nyní i vy pro své děti a rodinu? Proč tedy vlastně udržovat přátelé nebo rodinu pohromadě u společného jídla? Proč být u jednoho stolu?

Jídlo spojuje

Jíst musíte, bez něj jste bez energie a bez potřebných živin. Když si společně sednete ke stolu, získáte něco víc, než jen energii a jídlo. U večeře se můžete společně bavit o tom, co se komu stalo během dne, co děti ve škole, partner v práci. Můžete společně naplánovat, co budete dělat o víkendu. S kolegy proberete věci mimo práci a s přáteli všechno, co jen chcete. Utváříte tak své vztahy, posilujete přátelské vazby, které vám pomohou v době dobrých i zlých časů.

Jíte pomaleji

A tím pádem možná i méně. Každé sousto pečlivě rozžvýkáte, mezitím prohodíte pár frází, vedete rozhovor, chcete podat sůl, omáčku, vyzkoušíte sousto z jiného talíře, na oplátku dáte vyzkoušet něco ze svého. Jíte pomaleji a tím pádem toho můžete sníst méně než obvykle, kdy do sebe jen házíte sousto za soustem.

Sobě rovni

Podle studií lidi, které si posadíte ke svému stolu, berete za sobě rovné a stíráte tak rozdíly v postavení, společnosti a podobně. Jídlo je často dobrým prostředkem, jak se sblížit a najít společnou řeč. Bavit se o tom, co má kdo rád, co komu chutná a podle toho můžete navázat i na jiná témata. Ne nadarmo se na rande často chodí právě na večeři nebo oběd.

Zdravé jídlo

Když uvaříte doma vyjde vás to o dost levněji, uvaříte si to, co máte rádi a navíc to bude zdravé. Proč? Připravíte si to tak, jak chcete. Uděláte si zeleninový salát, osolíte jídlo tak, jak potřebujete a máte rádi, minimum tuku a také dáváte pozor na éčka a další. Jídlo připravíte přesně tak, jak chcete a potřebujete.

Nepřehlédněte: Zdravý život v dnešní době – jak si jej udržet?

Máte své rituály

Každá rodina má své zvyklosti a rituály. Někdo si zakládá na tom, že narozeniny slaví menší oslavou rovnou v daný den, jiný zase jezdí společně na chalupu víkend co víkend, chodí k babičce a podobně. Vytvořte si svůj rituál jako společné jídlo. Snídaně, oběd nebo večeře, záleží na tom, co stíháte a preferujete. Jde o příjemnou a krásnou rodinnou tradici, kterou stojí za to udržet!

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu