Robert Downey Jr: Z drogové závislosti přes vězení až k roli Iron Mana

Život se s nikým nemazlí. Robert Downey Jr o tom ví své. Prošel si peklem, ze kterého unikal několik let. Problémy s drogami se na něj lepily prakticky celé dětství, vyústily v mnoho neúspěšných léčení a nakonec pozdější hvězdu Hollywoodských pláten dostaly až do vězení. 

Začalo to už v dětství. Robert Downey Jr se ani nemusel chytit špatné party, aby se dostal do blízkého kontaktu s drogami. V prostředí omamných látek totiž vyrůstal od svého narození. Užívat je na povolení otce mohl již od svých šesti let. Jeho táta tohoto rozhodnutí nyní veřejně lituje. Sám Robert se vyjádřil, že užívání drog brali s otcem jako jakési vyznání lásky.

Kolotoč problémů se špatným koncem

Vše začalo rokem 1996, kdy Roberta zastavila hlídka policie, když výrazně překročil povolenou rychlost na Sunset Boulevardu. Tehdy u něj policisté odhalili značné množství drog a také pistoli, která ovšem nebyla nabitá. Za tento čin dostal podmíněný trest a mohl se tak vrátit zpět do ulic.

Rok 1997 už ale pro Roberta neskončil jen čistě podmínkou. Nedostavil se na soudem nařízené testy na přítomnost omamných látek v těle a byl odsouzen. Strávil 6 měsíců pod zámkem, kde byl několikrát zbit dalšími vězni. Ani tento zážitek ale Roberta od drog pryč nedostal.

Poslední zatčení v roce 1999 mělo stejný důvod jako to předchozí. Robert opět ani po propuštění z věznice nepřišel na testy na drogy a tudíž tam byl opět vrácen. Tentokrát za mřížemi strávil celý rok. Po propuštění ještě nějaké problémy s drogami měl, už ale i sám tušil, že to takhle dál nepůjde.

Zápletka jako z romantického filmu

Robert Downey Jr vyzkoušel odvykací léčbu několikrát, nikdy ale nepomohla. Tedy až do chvíle, kdy v roce 2003 potkal lásku svého života. Susan Levin tehdy prohlásila, že si Roberta vezme jen v případě, že už se nikdy nedotkne drog. Naplněný novou motivací k životu Robert dramaticky vyhodil všechny své drogy do Pacifiku a přihlásil se na 12 etap odvykacího programu. Zároveň se začal věnovat meditaci, začal cvičit jógu i různá bojová umění. Nejtěžší boj svého života po boku Susan úspěšně zvládl.

Rychlá cesta k úspěchu

Jakmile Robert Downey Jr nabral novou motivaci, nadobro se rozloučil s drogami a našel sám v sobě disciplínu, začaly se dít věci. Už dříve pracoval na své herecké kariéře a hrál i v seriálu, z něhož byl ale kvůli zápletce s drogami vyhozen. Tentokrát to ale bylo jiné. V roce 2008 poprvé dostává nabídku stát se tváří Iron Mana

Robert s filmovým světem Marvel naprosto srostl. Objevil se ve filmech Iron Man, Iron Man 2, Iron Man 3, The Avengers, Avengers: Infinity War i v nejnovějším počinu Avengers: Endgame. Jeho život nabral diametrálně jiný směr. Stal se inspirací nejen pro davy fanoušků. Z muže, který se topil v drogách, byl několikrát zbit ve vězení je dnes jeden z nejlépe placených Hollywoodských herců.

„Pamatujte: fakt, že jste se dotknuli dna, ještě neznamená, že tam musíte zůstat.”

– Robert Downey Jr –

Autor: Jan Hobler
zavřít reklamu