Ranní rutina aneb udělejte svůj den produktivnější

Vylézat z postele s pozitivní náladou nemusí vyjít každý den. O to víc se hodí ranní rutina, která dokáže obrátit den k lepšímu. Nezáleží na tom, zda si rádi pospíte nebo jako ptáče skáčete po bytě už v brzkých ranních hodinách. Produktivita plyne ze spokojenosti – pokud si celé ráno stěžujete, těžko ji dosáhnete. Nejde ale čistě jen o růst produktivity práce, ranní rutina má vliv i na zdraví.

Řekněme si narovinu, ráno je nejdůležitější část dne. Svým průběhem jasně ukazuje, jak se nám bude celý den dařit. Dost často ukazuje také mírný předobraz chování a nálady, které nás budou provázet ještě několik hodit. Z toho jasně plyne, jak důležité je začít den s úsměvem na tváři. Jak ho dosáhnout?

Jaké benefity přináší ranní rutina?

Možná jste slyšeli, jak úspěšní žijí každý den jinak. Možná právě díky tomu na pozitivní stránku ranní rutiny nevěříte. Pravda je taková, že spousta úspěšných na svou ranní rutinu nedá dopustit. Chcete příklad? Richard Branson, Tim Cook a Bob Iger od Disneyho vyskočí před šestou a jdou si zacvičit. Důvod je jednoduchý, vylepší si fyzičku, utuží zdraví a do práce jdou s úsměvem a dobrým pocitem.

“Soustředěná, produktivní a úspěšná rána vytváří soustředěné, produktivní a úspěšné dny – spojením vzniká úspěšný život.”

– As Hal Elrod –

Ranní rutina přirozeně navozuje pocit štěstí, těží z ní produktivita, snižuje úrovně stresu a hlavně připravuje na den jako takový. Pamatujete na rčení „Vykročte ráno pravou nohou?” Na tom je celá filozofie postavená.

Složte si rutinu podle vlastních preferencí

Na internetu najdete spoustu návodů a tipů, aby vaše dny byly co nejproduktivnější. Důležité je, uvědomit si reálný záměr celé filozofie. Pokud totiž budete dělat něco, co vás nebaví nebo nenaplňuje, na benefity můžete rovnou zapomenout. Každému se líbí něco jiného a s ranní rutinou to není jinak. Zajistěte si růst produktivity práce tím, co vás bude naplňovat… 

Nechci chodit okolo horké kaše. Ranní rutina by měla vycházet z věcí, které máte rádi a třeba na ně nemáte během dne tolik času. Představy, že musíte vstávat v 5 a jít koukat na východ slunce, jsou celkem scestné. Sice ano, i takto může něčí rutina vypadat, ale nemusí to být zrovna ta vaše. Ptejte se sami sebe: V kolik ráno budu vstávat? Co mohu udělat, abych se cítil dobře? Kolik času si pro činnosti připravím? V klidu si odpovězte. Jdeme dál.

Nechte se inspirovat

Už jsem avizoval, že ranní rutina není rozhodně o tom, dělat to, co někdo druhý říká. Nabídnu vám proto čtveřici základních činností, ze které jednoduše vyvodíte své adepty.

  1. Cvičení – po ráno prokrvit tělo a následně nejlépe vystavit studené sprše funguje jako nejlepší nabíječka. Mysl se okamžitě nastartuje k velkým výkonům.
  2. Vděčnost – vyhraďte si čas, kdy si vzpomenete na vše, co máte v životě rádi. Polibte manželku, pohrajte si s dětmi nebo se pomazlete s domácími mazlíčky.
  3. Meditace – sedněte si, uvolněte se, zavřete oči a přemýšlejte.
  4. Praktičnost – mnoho úspěšných lidí skládá během ranní rutiny plán na celý den. Probírají cíle i úkoly, které musí splnit. 

Dříve než se pustíte do plánování ranní rutiny, je tu ještě něco co byste měli vědět…

Čtyři věci, které zaručeně zničí každé ráno

  1. práce (řešení emailů, apod.)
  2. sociální sítě (po probuzení je nejlepší na telefon hodinu nesahat)
  3. televize
  4. zprávy (mohou negativně ovlivnit náladu)

Já sám vstávám v pět, dopřeji si vodu s citronem, zacvičím si a uvařím výbornou snídani. K práci sedám asi hodinu potom, co v klidu dojím. Jak bude rutina vypadat u vás? Ještě jednou připomenu, nezapomeňte, že hlavním prvkem musí být radost. Dělejte, co vás baví bez výčitek a vaše rána budou o poznání lepší.

Autor: Jan Hobler
zavřít reklamu