Procvičte svou všímavost a vyčistěte svou mysl

Když se cítíte stresovaní nebo ve slepé uličce, potřebuje váš mozek „restart“. Může vám to pomoci vytvořit pořádek ve vašem duševním pracovním prostoru. Představte mozek jako stůl, na kterém jsou naskládány dokumenty z různých projektů, poznámky a důležité papíry. Pokud potřebujete najít konkrétní informaci, tento nepořádek vám může ztížit práci.

Když se v mozku hromadí zbytečné nebo znepokojující myšlenky, nemusíte ve své hlavě najít údaje, které právě potřebujete.

Neplodné hledání v paměti nebo jiné důležité myšlenky způsobuje pocit „mlhy“ a zaskočení. Všímavost je jedním z několika způsobů, jak se naučit třídit své myšlenky.

Procvičujte všímavost

Procvičení všímavosti vám prospěje mnoha způsoby. Pomůže vám zůstat myšlenkami, kde potřebujete a plně se soustředit.

Pokud se naučíte soustředěně zaměřovat svou pozornost na jeden úkol, přestanou vás obtěžovat myšlenky v podvědomí. Stále tam jsou, ale odpočívají tišeji pod povrchem, místo aby usilovali o vaši pozornost.

Meditace, zejména meditace všímavosti, posiluje všímavost a zmírňuje stres tím, že vás naučí pracovat s rušivými myšlenkami a zbavit se jich.

Ale i když meditace nefunguje, stále můžete pomocí všímavosti zvýšit své povědomí během dne.

Jak na to?

  • Zaměřte se na pocity. Použijte svých pět smyslů, abyste se plně naladili na zážitky z každodenního života, jakkoli se mohou zdát pozemské. Drhnutí koupelny? Věnujte pozornost rytmu houby, vůni čističe a hladké struktuře vany. Jízda na kole do práce? Všimněte si větru na tváři, různých vůní v různých oblastech, kterými projíždíte, napínání a uvolňování svalů při šlapání.
  • Zaměřte se na svůj dech. Pokud se začnete cítit ve stresu, záměrné zpomalení dechu vám může pomoci uzemnit se a vrátit se do současnosti. Pomalu dýchejte, na několik sekund zadržte dech a pak znovu vydechněte. Opakujte 10krát.
  • Zůstaňte zvědaví. Úplné otevření mysli tomu, co se z dané situace můžete naučit, vám pomůže udržet vaši koncentraci. Když se objeví negativní pocity, zeptejte se sami sebe, co je vyvolalo a proč. Pokud se soustředíte na stejnou rušivou myšlenku, vystopujte ji zpět ke zdroji a dozvíte se více o tom, co ji způsobuje.

Pravděpodobně si všimnete, že se vaše myšlenky občas „utíkají“. To je normální, proto se nekritizujte, že nemáte dost pozornosti. Místo toho jednoduše vraťte své myšlenky na to, na co se chcete soustředit. Získání této dovednosti může chvíli trvat, ale nakonec si vaše mysl zvykne zůstat přítomná.

Zdroj: healthline.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu