Problémy se spánkem – co dělat, když se vám vyhýbá?

Večer si jdete lehnout, jste unavení. Říkáte si ano, dneska si lehnete a v klidu se vyspíte. Konečně. Nebudete se dlouho a zbytečně převalovat v posteli a sledovat, jak hodiny ubíhají, vám už je jasné, že se pořádně zase nevyspíte. Otáčíte se ze strany na stranu, stále nenacházíte tu správnou polohu v posteli a podaří se vám usnout nad ránem, když se zrovna rozezvoní budík, který dává jasně najevo, že je třeba vstávat, i když nevyspalí. Počítat ovečky je metoda, kterou asi zkoušíte, možná v posteli zkoušíte nějaká dýchací cvičení, ale pořád to není k ničemu dobré.

Když se vám spánek vyhýbá

Každému se někdy stane, že v noci nemůže usnout. Ať už vás trápí cokoliv, odpočinuli jste si během odpoledne nebo třeba zrovna nemáte na spánek ani pomyšlení. Občas se to stane každému z nás. Další den jste lehce nepoužitelní a těšíte se, až se konečně zase vyspíte. Druhý den jdete možná spát dřív, než jindy a usnete bez řečí. Když se tyto situace opakují stále častěji a v kratších intervalech, pak je to na pováženou. Nespavost nebo také insomnie je nepříjemná, a pokud ji nebudete nějak řešit, pak může být i nebezpečná pro vás a vaše tělo. Co dělat? Můžete vyzkoušet pár fíglů, které vám mohou pomoci lépe usnout.

Příjemná a teplá koupel

Po celém namáhavém dni si dopřejte vanu plnou horké vody! Přidejte uvolňující a zklidňující olej nebo koupelovou pěnu, naložte celé své tělo do vany a jen relaxujte. K lepšímu pocitu si zapalte vonnou svíčku, pusťte třeba jemnou relaxační muziku a můžete ve vaně příjemně oddechovat, načež se odeberete do ložnice, kde by spánek měl přijít během chvíle.

Bylinkový čaj na usnutí

Existují už bylinné směsi na čaj, které jsou přímo namíchány pro klidný a příjemný spánek. Někdy nemůžete usnout vlivem stresu, přepracování, problémů a podobně. Velmi dobře funguje kozlík lékařský, heřmánek a podobně. Nevíte, po kterém čaji sáhnout? Nechte si doporučit nějakou směs v čajovně.

Správná postel a matrace

Kvalitní zázemí pro spánek je důležité. Než půjdete spát, vyvětrejte, stáhněte topení, zvolte správné povlečení, přikrývku, polštář a také správnou postel a matraci. Najděte takovou, která vám i vašim zádům bude vyhovovat, vybírejte správnou konstrukci postele a její bytelnost.

Spát ve stejnou dobu

Důležité také je chodit spát ve stejnou dobu. Ideálně před půlnocí, abyste spali minimálně šest, ideálně osm hodin. Díky pravidelnosti se budete budit také přibližně ve stejnou dobu, odpočatí a dobře vyspaní.

Pozor, co před spaním jíte

Ideální jsou lehké a zdravé večeře, které žaludek tolik nezatíží a vás se podaří do večera jídlo strávit. Porce tučných a těžce stravitelných jídel si nechte raději na oběd, kdy si s tím tělo umí lépe poradit.

Zbavit se telefonu a televize

Někteří usínají u televize, což ale z dlouhodobého hlediska není vůbec dobré. Koukat do mobilu těsně před spaním, usínat u televize nebo pracovat u notebooku či počítače. Světlo z monitorů totiž může a má vliv na hladinu melatoninu ve vašem těle. Raději si hodinku před spaním čtěte nebo jen tak meditujte.

Nádech-výdech

Vyzkoušet v posteli můžete hluboký nádech a výdech, kdy se zklidní tep, tělo i mysl. Někdy můžete zkusit také nadechovat se čtyři sekundy, zadržet dech na sedm sekund a vydechujte osm sekund. Proces opakujte, dokud neusnete.

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu