Přílišné přemýšlení je malé drama naší doby. Proč může být škodlivé a jak se cítit lépe?

Cítíte se zmatení, zahlcení a zablokovaní obtížnými životními situacemi? Možná patříte k lidem, kteří příliš přemýšlejí. Nadměrné přemýšlení je mechanismus blokování mysli, který vám brání učinit rozhodnutí. Není nic špatného, že si denně uděláte čas na přemýšlení o určitých věcech, když se však přemítání stane systematickým a těžkopádným, přestáváte žít a soustředíte svou energii pouze na mentální svět uvnitř vás.

Co znamená neustále přemýšlet?

Stává se vám často, že se zaseknete na nějaké myšlence nebo rozhodnutí, které máte učinit, a ochromíte se před množstvím následků, k nimž vás rozhodnutí nevyhnutelně dovede? Pokud máte pocit, že o něčem příliš mnoho přemýšlíte, jste jako posedlí, ale přes veškeré úsilí své mysli nemůžete dospět k rozhodnutí, jedná se o nadměrné přemýšlení. Jednoduše přemýšlíte příliš. A stejně jako nepřemýšlení vůbec, i přílišné přemýšlení může být škodlivé.

Hodně přemýšlet nám na jednu stranu pomáhá dělat vědomá a zodpovědná rozhodnutí. Když se však myšlení stane obsedantním, když nám nedá spát, jíst nebo žít, je to problém. Jinými slovy, přemýšlet hodně není problém, pokud nám to nezpůsobuje nepohodlí nebo neovlivňuje každodenní život.

Odkud se nadměrné přemýšlení bere?

Nadměrné myšlení je výsledkem přesně daných návyků a chování, které pramení z naší minulosti nebo z toho, koho jsme si vybrali za vzor – obvykle rodiče. Lidé s nadměrným přemýšlením mají tendenci mít za všech okolností vše pod kontrolou. V důsledku toho se rozhodnou přemýšlet o každé záležitosti do detailu, aby se ujistili, že mohou předvídat každý aspekt a důsledek.

Tento typ chování není sám o sobě špatný, i když může vést k emocionálnímu a mentálnímu odtržení od citů a spontánnosti. Přílišné přemýšlení se stává špatným, když se stává neustálým, bezvýsledným a potenciálně toxickým pro naši pohodu. Přemýšlíme o každé maličkosti, abychom se dostali do slepé uličky – k tomu, že se nikdy nerozhodneme.

Toto obsedantní myšlení nevyhnutelně vede k vnitřnímu neklidu, stresu, úzkosti a neštěstí. Nadměrné přemýšlení je dysfunkční, když nás připravuje o spontánnost ve vztazích s lidmi a brání nám v noci spát. Je to první myšlenka, když se probudíme, a poslední, když konečně usínáme.

Přemýšlející mladý muž.
zdroj: unsplash.com

Jak to překonat?

Nejprve se zhluboka nadechněte a uvědomte si, že ať už je situace, v níž se nacházíte, jakkoli obtížná, existuje řešení. Pravděpodobně jste o něm již dokonce uvažovali, ale ani jste si to neuvědomili. A proč byste si to neměli uvědomit?

Z toho prostého důvodu, že jste příliš zaneprázdněni přemýšlením, než abyste dospěli ke skutečnému rozhodnutí. Zkusme uvést velmi banální příklad. V naději, že nebudeme příliš zjednodušovat problém, který je tak složitý a někdy nás dokáže blokovat celé měsíce.

Představte si, že máte na zítřek horu domácích úkolů. Představte si, že si říkáte, jak by bylo krásné mít je už hotové a zapnout si televizi, ale je šest hodin večer a vy jste ještě ani neotevřeli učebnici. Problém je v tom, že těch domácích úkolů se vám zdá tolik, že máte pocit, že je nezvládnete splnit ani za milion let.

Netrapte se tím, že jste s úkoly mohli začít dříve. I to je přehnané přemýšlení. Není třeba o tom nutné přemýšlet, i když jsou to celkem logické argumenty, k cíli vás nepřiblíží. Jsou to jen pokusy odvést pozornost od problému – úkoly tu jsou, ale nikdo je neplní.

Aniž byste tedy cokoli vyřešili, způsobíte si velké utrpení. Prostě budete stát na místě, zaseklí na začátku. A tady zůstat nechcete, že?

Řešení není vždy snadné

Už to, že jste schopni udělat první krok a otevřít učebnici, je pokrok. To, co bude muset následovat, je disciplína, kdy budete klást „jednu nohu před druhou“, dokud se neodlepíte od země. A neexistuje žádná myšlenka, která by mohla vaše úkoly odblokovat – z cesty vás dostane pouze akce, kterou je plnění úkolů.

Bohužel záležitosti, na kterých máme tendenci se myšlenkami usadit, nejsou často tak snadno řešitelné, jako může být úkol. Když jsou problémy velké, přemýšlení vás ochromí ještě víc a možná se budete potřebovat poradit s odborníkem.

Zdroj: harmoniamentis.it, alfemminile.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu