Příliš mnoho perfekcionismu škodí aneb přestaňte být svým nejhorším nepřítelem

Tlak na výkon je v dnešní společnosti často enormní. Kromě toho, že na nás tlačí naše okolí, na sebe ale často tlačíme i my sami. O to víc, pokud patříme mezi perfekcionisty. Pokud jste perfekcionista, pak víte, že vás vaše výkony stojí určitou daň. Často zažíváte vysokou míru stresu, který ovlivňuje všechny ostatní oblasti vašeho života. Jenže váš vnitřní hlas vám stále říká, že musíte být ještě lepší. Jak se s perfekcionistou v sobě naučit žít?

Stanovte si realističtější cíle

Uvědomte si, že vzhledem k tomu, že jste od přírody perfekcionisté, s největší pravděpodobností díky své pracovitosti, vůli a houževnatosti už teď máte dost a nepotřebujete být dokonalí, abyste mohli pokračovat v pokroku směrem ke svým cílům. Stanovením realističtějších cílů eliminujete přebytečnou energii, která by směřovala k pokusům o nemožné, a budete mít vyváženější život. Kromě práce vám zbyde čas a energie i na rodinu, přátele či koníčky.

Vyzrajte na svého vnitřního kritika

Nedovolte, aby vaše motivace byla příčinou vašeho zániku. Zkuste používat zdravé odměny a pozitivní zpětnou vazbu, abyste dosáhli svých cílů, nedovolte svému vnitřnímu hlasu ničit vaši emocionální pohodu. Oprostěte se od věčně negativních myšlenek.

Naučte se častěji říkat ne

Perfekcionisté mají kvůli svým vysokým ambicím často problém říkat ne novým příležitostem, nicméně toto stanovení určitých zdravých hranic je velmi důležité. Přestaňte si brát další úkoly, abyste mohli více investovat do své vlastní pohody a zároveň pokračovat v práci na tom, co již děláte a považujete za důležité.

Volno není promarněný čas

Perfekcionisté často nahlížejí na odpočinek jako na ztrátu času. Je ale důležité si uvědomit, že spánek, relaxace a věnování se svým koníčkům je zdravý a potřebný způsob, jak načerpat nové síly, abyste mohli pokračovat v plnění svých snů. Místo toho, abyste si říkali: „Vezmu si volno, až se mi to bude hodit,“ udělejte další krok a naplánujte si dovolenou. Představte si, jak by váš život vypadal, kdybyste relaxaci věnovali alespoň polovinu úsilí, které věnujete jiným aktivitám.

Přestaňte ztrácet čas multitaskingem

Přestaňte se snažit dělat několik věcí najednou, nejenže tím plýtváte energií, ale snižujete i svou efektivitu a vytváříte si další stres, tedy něco, co už máte.

Neklaďte na ostatní stejné nároky jako na sebe

V neposlední řadě, když je všechno, co děláte, dokonalé, je snadné spadnout do pasti a očekávat, že ostatní budou vykonávat práci na stejné úrovni jako vy. Bohužel, nebo naštěstí, záleží na úhlu pohledu, zbytek světa není nastaven jako vy. Čím dříve dokážete upravit svá očekávání vůči druhým, tím rychleji se zbavíte napětí a neklidu.

Zdroj: indeed.com, hbr.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu