Přestaňte se jednou provždy podceňovat. Jak si vybudovat sebeúctu a sebevědomí?

Sebeúcta a sebevědomí je vlastně náš dojem ze sebe sama, se kterým úzce souvisí to, zda se máme rádi. Naše sebevědomí může být vysoké, nízké nebo průměrné. Každý o sobě někdy pochybuje, při nízkém sebevědomí je ale tato nejistota dlouhodobá. To pak negativně ovlivňuje mnoho oblastí našeho života. Jak si své sebevědomí zvednout?

Zaměřte se na to, co máte pod kontrolou

Je snadné se stresovat kvůli věcem, které nemáme pod kontrolou, zároveň tím ale příliš mnoho nedosáhneme. Místo toho se snažte soustředit na to, abyste zjistili, co ovlivnit můžete a jakým způsobem. Například hustotu dopravy na cestě do práce nemůžeme příliš ovlivnit, co ale ovlivnit můžeme, je třeba hudba, kterou budeme při čekání v zácpě poslouchat.

Nikdo není dokonalý, každý dělá chyby

Nízké sebevědomí a nezdravý perfekcionismus se do značné míry překrývají. Je důležité si uvědomit, že dokonalost je nepraktický cíl. Každý dělá chyby. Abychom se učili a rostli, musíme dělat chyby. Používání pozitivních afirmací se proto často uvádí jako nástroj k posílení sebeúcty.

Na jednu stranu je to pravda, ale na stranu druhou mnoho lidí s nízkým sebevědomím má potíže se s těmito afirmacemi ztotožnit. Aby pozitivní afirmace fungovaly i při nízkém sebevědomí, je třeba je upravit tak, aby zněly důvěryhodněji. Například změňte větu „Vyhraju!“ na „Budu se snažit až do konce.“

Znázornění cesty za sebevědomím.
zdroj: pixabay.com

Přijímejte komplimenty

Často se pravdivě říká, že komplimenty potřebujeme nejvíce, když se cítíme na dně. Pokud ale trpíme příliš nízkým sebevědomím, máme tendenci být vůči komplimentům odolní a nevěřit jim. Dejte si za cíl, že budete komplimenty „snášet“, i když vám to bude nepříjemné. Základem nízkého sebevědomí je často negativní přesvědčení o sobě samém, nechte se okolím „přesvědčit“ o opaku.

Najděte si spřízněné duše

Mít někoho, s kým si můžete promluvit, může být velmi užitečné. Najděte si lidi, kteří vám pomohou cítit se dobře. Nemusí to být nutně někdo z rodiny nebo přítel, může to být klidně i soused, kolega či psycholog. Schopnost sdílet je při potížích s nízkým sebevědomím důležitá. Není nutné mít mnoho přátel, více než na kvantitě záleží na kvalitě. Zároveň se vyhýbejte těm, kteří ve vás vyvolávají negativní myšlenky.

Informujte se

Vhodné je rovněž dozvědět se o problémech souvisejících s nízkým sebevědomím co nejvíce. Pokud si lépe uvědomíte příčiny, spouštěče a to, jak se cítíte při nízkém sebevědomí v porovnání se zdravým sebevědomím, v mnohém vám to pomůže.

Buďte aktivní

Přibývá důkazů, že fyzická aktivita a cvičení pomáhá zlepšit náladu a úzkost. Lidé s nízkým sebevědomím se o sebe často v tomto směru málo starají. Pravidelný pohyb může to být způsobem, jak o sebe pečovat, a také rozptýlením od starostí a negativních emocí.

Rovněž rozmanité relaxační a zábavné aktivity jsou často správnou volbou. Vyberte si něco, co vás baví, nový koníček, který chcete rozvíjet. Pokud budete trávit čas tím, co vám dělá radost, budete myslet pozitivněji.

Zdroj: efficacemente.com, verywellmind.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu