Na snídani koláček z blízké pekárny, nebo rovnou dva, k obědu pizza a to klidně celá, na večeři dobrý burger a mezitím nějaký dortík, kousek čokolády, oplatky, zmrzlina. Milovníci jídla si jej umí užít a vychutnat do posledního soustíčka. Euforie z jídla je věčná, a když si ji dopřáváte hojně, pak to začne být vidět. A to nejen na vás a tom, že se nevejdete do oblíbených kalhot nebo trička. Sníží se vaše pohyblivost, začnete mít problémy s fyzičkou. Pokud se to nezastaví, bude se to víc a víc stupňovat. Když si dáte dobrý dort nebo celé jídlo, pak se mohou dostavit výčitky. Přejídáte se? A často? Pak je dobré si všímat toho, kdy se to děje.
Jídlo jako požitek
V poslední době nejde jen a pouze o prostředek jak zahnat hlad, doplnit energii, zkrátka se udržet při životě. Jídlo se stalo fenoménem, lidé si jej fotí, připravují, zkouší nové recepty, snaží se přijít na to, jak uvařit chutně a dobře, levně, ale taky tak, jako v restauracích. Myslí na to, jak jídlo na talíči nejen chutná, ale taky vypadá. Jenže spousta lidí jídlo používá i ve chvíli, kdy se nesnaží zahnat hlad, ale třeba také nepříjemnou situaci, duševní stav nebo třeba chtějí jen zajíst své emoce. Proč to děláte? A co tímto přejídáním vytěsňujete?
Zajídání smutku
Lidé s nadváhou jsou ti, kteří mají rádi jídlo, dobré pokrmy a podobně? Dají si s klidem knedlík, svíčkovou nebo dortík a mají se rádi. Opak je pravdou. Kilogramy navíc jsou často ty, ze kterých se nejásá. Sebevědomí na nule, sebeláska skoro žádná, neúcta k sobě samému a ke svému tělu. Tito lidé mohou mít závislost na sladkém, na jídle, na fast foodech. Často mohou zajídat problémy se smutkem, deprese a podobně. Problém se neřeší, naopak se „zahází jídlem“ a to přidává kilogramy.
Stresové přejídání
Stres je všudypřítomný a bohužel často ovlivňuje lidský život i to, jak fungujeme. Ať je to pracovní stres, problémy v životě osobním, partnerském, rodinném. Stresy se projevují různě a často si dáte „na uklidnění“ nebo „na zlepšení nálady“ něco k jídlu. Většinou je to čokoláda, dortík, oplatky, ale klidně třeba taky fast food nebo jídlo, které máte rádi. Těžko to bývá salát nebo mrkev. Stres způsobuje v těle napětí a to si potřebujete kompenzovat. Když si dáte občas něco na pocuchané nervy, stane se z toho pravidlo, které vás bude nutit vždy u nějakého problému dát si svou dávku jídla.
Nepravidelnost
Snídaně, svačinka, oběd, svačinka a večeře. Ideálních pět menších porcí jídla, které jíte po dvou až třech hodinách. Přijde vám to jako utopie? Když se však pravidelně nenajíte, vynecháte například snídani nebo oběd, poté budete mít po celý den hlad a večer vyjíte lednici a spižírnu dočista. Rozložíte-li během dne špatně jídlo, pak vám tělo dá jasně najevo, že potřebuje doplnit. A po čem sáhnete? Nejrychleji hotové jsou fast foody či jiné pochutiny, které se tak rády ukládají v podobě tuků do těla.
Nepřehlédněte: Chutě na sladké a slané: jak s nimi bojovat?
Neumíte říct dost
Pevná vůle je důležitá, zejména tehdy, pokud máte problémy s přejídáním. Jedna věc je nekupovat to jídlo, ale pokud jdete okolo regálu s jídlem nebo okolo fast foodu, je velmi těžké říct ne, nedám si. Podobně jako na svatebních oslavách, na večírcích nebo rodinných akcích. Stoly se prohýbají pod chlebíčky, dortíky a dalšími dobrotami a je těžké odolat. Říct ne. Tady se vyplatí trénovat pevnou vůli a opravdu říct ne, aniž byste se trápili. Pokud si chcete dát něco na jídlo, pak vybírejte to nejzdravější, co na stole najdete.
Autorský text | zdroj foto: freepik