Chutě na sladké a slané: jak s nimi bojovat?

Změnit svůj život a změnit životní styl není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Jíst několikrát denně jídlo, které je zdravé, chutné a vyvážené, k tomu si dopřávat dostatek tekutin, pravidelný pohyb a spoustu dalších věcí je někdy těžké, zejména ve chvíli, kdy máte sedavé zaměstnání, neustále myslet na jídlo, co jíst, kdy jíst, absolvovat sporty, na které jste nikdy předtím nebyli zvyklí. Není to zrovna jednoduché. A co ve chvíli, kdy s vámi cloumají různé chutě na sladké nebo slané pochutiny? Zakázat si to znamená, že dostanete ještě větší a větší chuť. Lze tomu předejít nebo s tím bojovat?

Jak na různé chutě?

Když se pustíte do velkého boje s hubnutím, pak nesmíte polevit. Jenže co dělat, když se objeví ony chutě a vy nevíte, jak jim zabránit? Když nepodlehnete a vydržíte, máte velmi dobrý pocit, protože jde o malou vyhranou bitvu ve velkém boji. Jenže ne vždycky se vám podaří nepodlehnout a přirozeně nechcete neustále bojovat s jídlem a hlavně s chutěmi, které se u vás mohou střídat. Jídlo je kolotoč, který řeší spousta lidí. Víte, co jíst, co je zdravé, co by se mělo, ale také víte, co vám chutná, čemu nelze odolat, čím občas režim porušíte. Spousta lidí neví, že některé chutě se spojují s pocity a emocemi.

Emoční hlad

Onen emoční hlad, který můžete cítit je jiný než ten, který cítíte, když se o slovo hlásí žaludek. Emoční hlad je rychlý, prudký a vždy si vybere konkrétní jídlo nebo pokrm, který najednou chcete. Často si říkáte „já mám hlad na chipsy nebo řízek?“ i to může být jeden z emočních hladů. Tento hlad neslouží primárně k tomu, aby vám pomohl vyřešit hlad, tedy zaplnit žaludek, ale má pomoci změnit náladu, pohled na věc nebo také na situaci, ve které se nacházíte. Chcete se tomuto hladu vyhnout?

Hlad na sladké

Se sladkou chutí si spojujete často nějaké emoce. Špatný den? Dáte si tabulku čokolády. Náplast na bolest, špatný den, bolesti při menstruaci, na smutek, stres. Spousta cukrů v těle může mít za následek diabetes, což je vážné onemocnění. Ošálit tělo obvykle není to, co vám pomůže, protože mozek rychle odhalí, že ho chcete obalamutit. Zkuste hledat příčiny toho, proč máte chutě na sladké, změna je až na druhém místě. Můžete zkusit namísto čokolády ovoce. Často si chuť oblíbené pochutiny pamatujete a není jednoduché omezit nebo úplně vyřadit rafinované cukry.

Hlad na slané

Všeho moc škodí, tedy i soli. Když máte neodolatelnou chuť na slané pochutiny jako chipsy, brambůrky a podobně, pak tělu něco chybí. Povětšinou sodík, draslík nebo vápník. Dobrou možností je zaměřit se na pitný režim, pokud totiž tělo chce více soli, může trpět nedostatkem vody. Raději se poohlédněte po tom, kolik vody během dne vypijete. Také můžete zkusit sáhnout po bylinkách – tymián, provensálské koření, oregáno a podobně. Chutě na sladké se často pojí třeba s konzumací alkoholu nebo chybí nějaký ten vitamín v těle. Zkuste, podobně jako se sladkým, omezit slané pochutiny postupně.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu