Pomluvy ve vašem okolí – jak s nimi žít?

Slyšíte kolegu, kolegyni nebo kamarády, kteří vás pomlouvají za zády? Slyšíte je špitat si, že máte na sobě zase hrozné oblečení, ty vlasy se nepovedly, ty kila navíc jsou děs, vaše chování, smýšlení, to co kupujete, co říkáte. Prostě pomluvy, se kterými jsme se někdy potkali asi všichni. V dětství nebo dospívání to řešíte různě, někdy impulsivně, někdy se pohádáte s dotyčnou osobou, jindy pomluvy vrátíte. Jak reagujete, když jste dospělí? Slyšíte přátelé nebo někoho cizího, jak o vás mluví nebo o vás dokonce říká věci, které nejsou pravda? Není to příjemné, musíte se s tím nějak vyrovnat.

Pomluvy a jak na ně vyzrát

Není příjemné, když slyšíte, že o vás někdo roznáší klepy nebo pomluvy a ještě horší je, když je slyšíte na vlastní uši. Přemýšlíte, co s tím udělat? Rozpláčete se, začnete křičet, konfrontujete druhé přímo nebo se schoulíte do klubíčka a pomluvy vás budou trápit neustále, protože se vám usadí v hlavě a budete nad nimi neustále jen přemýšlet? Jak se s pomluvami vypořádat a případně jak s nimi naložit? Co udělat, aby vás to nestrašilo?

Netrapte se

Jednoduše se to řekne, hůř dělá. Chce to možná cvik a trochu toho odříkání. Sami nejlépe víte, jak se cítíte, jací jste i to, kde je pravda. Proč se trápit tím, co říkají druzí o vás a vašich dovednostech? Drby a pomluvy je nejlepší ignorovat, nepřipouštět si je k tělu. Lidé, co o vás říkají tyhle věci, vám chtějí ublížit. Uvidí-li, že vám jsou řeči ukradené, pak i onu nebudou vynakládat svou energii na to, aby vás pomlouvali dát, a vy budete mít klid.

Jednejte na rovinu

Není nic jednoduššího než k dotyčné osobě přijít a na rovinu „vybalit“ proč vás pomlouvá nebo proč říká to či ono. Co s vámi má za problém, že má tu potřebu mluvit za vašimi zády a neumí přijít vše vyřešit rovnou. Většinou takovou reakci ti, co pomlouvají, nečekají a vyvede je to z míry. Nebudou schopni se vymlouvat a rychle hledat nějakou výmluvu. Konfrontace napřímo je ideální, dotyčný z boje vycouvá nebo se může omluvit a podobně. K tomu ukážete, že se nebojíte, takže si druzí rozmyslí, zda skutečně roznášet pomluvy o vás a vaší osobě.

Nemusíte vysvětlovat

Máte pocit, že pomluvy, které zazněly z úst druhých lidí musíte vyvrátit, nějak je vysvětlit, dementovat všechno to, co druzí říkají. Potrefená husa, znáte to. Než začnete vykřikovat to, co všechno není pravda a jak to ve skutečnosti je, tak se zamyslete. Čím víc budete ostatní přesvědčovat, tím víc nad tím budou přemýšlet, zda to náhodou není pravda. Neřešte, zda tomu druzí věří nebo ne, pokud chtějí, uvěří a vy je nepřesvědčíte ničím.

Čtěte také: Čistka přátel – koho si nechat a koho ze života vyškrtnout?

Neoplácet stejnou minci

Nejlepší obrana je útok? To v tomhle případě asi neplatí. Ten, kdo o vás šíří drby a pomluvy by si sice zasloužil oplatit stejnou mincí. Ovšem zamyslete se. Jak je vám, když vás druzí pomlouvají a vy se s tím musíte vypořádat? Snížíte si na úroveň těch, co pomlouvají? Proč to dělají? Většinou kvůli tomu, že sami o sobě nemají velké mínění, chtějí být zajímaví nebo potřebují jen a pouze být chvíli na výsluní. Chcete oplácet stejnou mincí a snížit se na stejnou úroveň?

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu