Čistka přátel – koho si nechat a koho ze života vyškrtnout?

Detox pro lidské tělo je důležitý, spousta lidí zkouší nejrůznější šťávy, přípravky a další produkty, které mohou pomoci tělo pročistit a případně vám pomoci zhubnout nějaké to kilo. V práci jste dali vale těm, kteří vás jen vysávali z nápadů a pomlouvali vás, případně rovnou změníte práci, protože vás zrovna nenaplňuje a není to nejlepší z nejlepšího. Také partner, pokud vám škodí a neustále vás jen ponižuje či máte jakékoliv jiné představy o životě, je lepší nad tím vším popřemýšlet. Podobně je potřeba přemýšlet i nad vašimi přáteli. Ne všichni totiž mohou být pro vás i váš život.

Čistka přátel

Zaměřit se na vztahy jistě nebude jednoduché, může to trvat poměrně dlouhou dobu a odhodlat se k tomu, to může trvat. I když si kupujete spoustu motivačních knih, čtete články nebo třeba posloucháte podcasty, nejde to vždycky jednoduše. Projít si čas od času portfolio svých přátel, zejména pak těch, kteří jsou vám velmi blízcí a často se s nimi scházíte, je dobré. Zjistíte spoustu věcí, které jste si možná běžně nevšimli. Když nezavoláte, neozvou se celé měsíce, ozvou se jen tehdy, když něco chtějí a potřebují, napíšou strohé Všechno nej, někdy dokonce ani to ne, ignorují vše okolo vás? Asi tady máme adepta na čistku.

Ty, kteří se neozvou

Máte okolo sebe lidi, kterým se ozýváte vždycky a pouze vy? Ať už jim píšete, jak se mají, co dělají, zda nechtějí něco podniknout a podobně. Když se neozvete vy, tento typ přátel se také neozve. A to klidně několik dní, týdnů a měsíců. Ruku na srdce, potřebujete, je ke svému životu? Ty, kteří se o vás nezajímají, kteří jsou pasivní a čekají jen na to, až vy něco naplánujete, až se ozvete. Takovým lidem možná ani nebudete chybět, když se neozvete už nikdy.

Ty, co pořád něco chtějí

Jeden z druhů přátel, kteří si nezaslouží místo ve vašem životě jsou ti, kteří vám sice volají, ale vždycky s nějakou otázkou, prosíkem či neodkladnou záležitostí. Potřebují půjčit peníze/auto/nádobí/gril, prosí vás o pomoc se stěhováním/velkým úklidem chaty/nákupem/malováním nebo si vymyslí cokoliv a žádají o pomoc právě vás. Zavolají nebo napíšou, jak se máte a hned jdou rovnou k věci. A když dosáhnou svého? Zase se dlouhou dobu neozvou.

Ty, kteří s ničím nepomohou

Přátelé jsou ti, kteří vám mohou pomoci, když potřebujete. Radují se s vámi, když máte dobrou náladu, chtějí vás utěšit a podpořit, když na tom nejste nejlépe, jdou s vámi do kina, divadla, probíráte spolu život a všechno okolo. Nicméně existují ti, kteří sice jdou na kafe, podpoří, povzbudí, ale pomoc? Ta se jim nikdy nehodí do krámu. Většinou mají nějakou „neodkladnou“ práci, nestíhají, musí jet na nákup/výlet/ke tchýni/bolí je záda/nohy/jsou nemocní. Je jedno, jaká výmluva je napadne, prostě když vy chcete pomoc, nikdy se to nehodí.

Ty, kteří jsou energetickými upíry

Jste s nimi třeba chvíli, pár minut, jen si s nimi zavoláte nebo vyměníte pár textových zpráv, ale máte pocit, že jste rázem bez energie? Můžete mít mezi přáteli takzvané energetické upíry. Jsou to lidé, kteří mají tendence z lidí vysát, často možná nevědomky, jejich energii. Lidé, kteří vidí svět černě, neustále oponují, mají svůj pohled na svět a z druhých jen vysají energii a jdou „o dům dál“ takové přátelství vás fyzicky i psychicky velmi vyčerpává a je nutno zamyslet se, zda skutečně stojí za to.

Autorský text | zdroj foto: freepik

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu