Partnerský vztah – které situace mu pomohou a které jej rozvrátí?

Partnerské vztahy, podobně jako všechny vztahy, mají své lepší i horší chvíle. Někdy to jde lépe, i vinou vnějších vlivů, někdy hůř. Musí se na nich pracovat neustále, posilovat pouto mezi partnery a celkově se o vztah starat. Jsou životní situace, které na jednotlivé vztahy mají vliv a umí s ním i pěkně zamíchat. A v některých případech mohou být klíčovými momenty. Partnerský vztah je o komunikaci, nastavení společných cílů a milníků, které chcete společně zvládnout. Od první pusy, přes výročí, sestěhování, plánování rodiny a podobně.

Životní události

V první fázi zamilovanosti si říkáte, že spolu zvládnete naprosto všechno. Je to pochopitelné, cítíte nezměrnou lásku, která vás oba pohání kupředu. Stojíte-li před oltářem, pak si slibujete lásku navěky věků a možná to tak i v tu chvíli myslíte. Nicméně přijdou dny, které asi lehké nebudou. Během partnerského života mohou přijít různé krize a partneři je také řeší jinými způsoby. Některé z nich mohou vztah posílit, jiné rozdělí. Vždy záleží na okolnostech a na tom, jak jsou jednotlivci schopni spolupracovat a podílet se na vztahu. Jaké životní situace mohou mít na partnerské i manželské vztahy vliv? Ve kterých obstojí a které jim rozhodně neprospějí?

Problémy s početím

A následná neplodnost může trápit mnoho párů – muže i ženy. Když máte miminko, občas vás zákeřně napadne, že život předtím bylo jednodušší, ale stačí jeden úsměv a všechno je odpouštěno, proplakané noci a podobně. Když jsou problémy s početím, které mohou vyústit v neplodnost, není to o moc lepší. Partneři se vzájemně mohou obviňovat, na čí straně onen problém je, uzavřou se do sebe, podvědomě se viní z toho, že kvůli nim druhý trpí. Obvykle si tento osud nevyberete, takže je potřeba o těchto věcech mluvit a nenechávat si vše jen pro sebe. Situaci můžete zvládnout, pokud si spolu otevřeně promluvíte.

Nepřehlédněte: Láska na pracovišti? Dejte si předem jasná pravidla!

Partner vás podvedl

Nevěra hýbe snad každým druhým vztahem a je velmi častou příčinou rozvodů či rozchodů. Je však také spousta párů, které se přes tuto situaci ve vztahu přenesli, společně pracovali na obnově vztahu a to se jim vyplatilo, rodina zůstala nerozdělena. V první chvíli si asi neumíte představit něco podobného odpustit. Cítíte zradu, bolest, nenávist, vztek. V takové chvíli se rozhodně nerozhodujte, nechte emoce, aby z vás vyšly. Společně si promluvte, promyslete si, co všechno k tomu vedlo, zda je šance na nápravu. Někdy vztahu může nevěra pomoci, začnou spolu partneři více komunikovat. Pro někoho to může znamenat také rozchod.

Čtěte také: Vztahová očekávání – co vám může zničit manželství?

Narodí se miminko

Miminko je něco, na co se páry povětšinou těší. Nová životní role, nový život, který páru změní život od základu. Maminky k miminku mají přirozeně blíž, pečují o miminko devět měsíců v břiše, přinášejí výživu a ochraňují do chvíle, než je připraveno jít na svět. Následně je to hormonální bouře, která zasáhne každou ženu. K tomu se mění hodnoty a život – namísto spánku pláč, kojení, krátký odpočinek, spousta nového, špinavé plenky, čas na jednoduché a rychlé vaření, někdy ani to ne. Když je chvíle klidu, padáte vyčerpáním. Těžko se nachází v takové chvíli čas na romantiku, společné chvíle nebo jen čas na make-up, skvělý účes a sexy outfit. Zatěžkávací zkouška, o které musíte spolu mluvit – o pocitech, pomoci, strachu.

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu