Vztahová očekávání – co vám může zničit manželství?

Samozřejmostí je, že každý vztah se vyvíjí, podobně jako lidé, kteří tvoří daný pár. Někomu to může vydržet napořád, jiní zjistí, že po pár letech chtějí jiné věci, mají jiné priority, tak jdou od sebe. Někdo má od manželství až příliš velká očekávání a hrne se do něj možná bezhlavě, jiní zase čekají, že manželstvím se vše zpečetí a už z něj není tak jednoduché „vyklouznout“ jako ze vztahu. Někteří manželstvím lepí vztahové problémy, jiný od něj čeká hotové zázraky. Každý to má zkrátka jinak. Ovšem pozor, ne každý vztah a manželství funguje stejné. Co vidíte v romantických komediích, to se odehrává jen ve filmech.

Po svatbě se to změní

Všechno, kompletně. Máte takové touhy a sny? Že svatba změní i toho největšího nevěrníka, změní toho, který chodí rád s kamarády na pařby, změní toho, který není rodinný typ, změní toho, který sedí na počítači, v hospodě a podobně. Manželstvím se nutně nemusí změnit všechno, co máte nastaveno. Nebudete tímto dnem jiní, nezmění se vaše podstata, myšlení, chování, návyky. Na manželství, podobně jako na každém vztahu, se musí pracovat. Musejí chtít oba. Které věci se v manželství jen tak nezmění?

Bez zálib!

Manželstvím neznamená, že svět skončí, muž si přestane nahrávat oblíbený akční seriál, přestane chodit na squash nebo s kamarády na středeční pivko po posilovně, kde chodí kolektivně cvičit. To prostě nejde, nemůžete měnit mužovu podstatu. Vy přece také neopustíte všechny své kamarádky a nepřestanete chodit nakupovat, cvičit, sledovat romantické komedie nebo si číst knihy.

Nová kamarádka?

Partner, kterého si vyberete do života by vám měl umět naslouchat, to bezesporu. Umí si poradit, řešit s vámi krize, pomoci se závažnými problémy, to určitě ano. Popsat mu základně, co se dělo v práci, co vás vytáčí a podobně, to také. Jen pozor – muži nejsou na takové to ženské drbání a povídání. A ženy tohle potřebují, bez toho se neobejdou. Toto dívčí povídání si odbijte s kamarádkami, ne s partnerem. Ten není zvědavý na to, že má kolegyně neustále jedny boty, které pořád nosí nebo proč si Hana z podatelny neumí udělat pořádný make-up.

Čtěte také: Začněte žít – jak překonat svůj strach z dosažení cíle?

Máma nebo manželka?

Boj mámy a manželky je odvěký, tolik příhod, které se tradují a vypráví o tchýních – ať už z pohledu muže či pohledu ženy, je milion. A věčný boj máma versus manželka nemá mnohdy rozhřešení. Obě jsou osudové ženy, obě muž ke svému životu potřebuje. Chtít po partnerovi, aby se své mámě postavil ve všem, v čem chcete, aby vám dal přednost před mámou, která ho vychovala, dala mu život, byla tady pro něj? Nemyslitelné, alespoň pro spoustu mužů. Snažte se proto raději vyhnout hádkám a malichernostem, raději ustupte a myslete si své. Máte-li s tchýní problémy většího typu, pak je řešte přímo s ní, nevybírejte si manžela jako prostředníka.

Už nikdy žádná žena!

To se tak nějak od muže očekává, že se nezaplete s další jinou ženou, že nebude ten, který přelétá od manželky k milence. Ovšem chtít po něm, aby se už nikdy na žádnou ani nepodíval, neusmál, nevšiml si, jak ta či ona žena vypadá? To nejde. Podobně jako vy si řeknete o trenérovi ve fitku, novém recepčním nebo barmanovi v oblíbené kavárně, že je sexy a k nakousnutí, také muži takto uvažují. Fakt, že se chlap ohlédne za hezkou ženou ještě není nevěra.

Autorský text | foto: pexels.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu