Osvojte si tyto psychologické triky a váš život bude mnohem veselejší

Profesor Martin Seligman, jeden ze zakladatelů pozitivní psychologie, provedl značný počet výzkumů, aby prokázal, že tento typ psychoterapie může lidem pomoci žít příjemný život tím, že odhalí jejich silné stránky. 

Pravidlo zrcadlení

Pravidlo je celkem jednoduché – znamená to, že každý člověk ve vašem životě je vaším zrcadlem. Odrážejí vaši vlastní osobnost, charakterové vlastnosti, dokonce i ty, které se vám nelíbí. Vlastnosti, které vidíte u lidí ve vašem okolí, vám mohou dát příležitost lépe poznat sebe samého a poté růst.

Všechny vlastnosti, které nejvíce obdivujete nebo které nenávidíte u ostatních, jsou vaše vlastní.

Například, pokud se k vám někdo chová neuctivě, pak pravděpodobně takto jednáte vůči ostatním lidem, ale nevěnujte tomu velkou pozornost. Pokud chcete ve vztazích cokoli změnit, začněte sami sebou – buďte tou změnou, které chcete dosáhnout.

Síla volby

Vše, co se ve vašem životě děje, je výsledkem rozhodnutí, která ve svém životě učiníte. Vaše volba přátel, životního stylu a víry – to vše formuje vaši osobnost. Jsme autory vlastního osudu.

Pokud jednáte s nudnou osobou a vždy se snažíte vyřešit její problémy, pak to děláte raději v tom konkrétním okamžiku svého života. Jste to vy, kdo to umožňuje. Nikomu si nemůžete stěžovat.

Pokud chcete jiný výsledek, musíte přemýšlet o jiné volbě. Vybírejte moudře, protože se počítá každé rozhodnutí.

Určitě existují věci, které nejsou vaší volbou. Nemůžete si vybrat členy své rodiny, kombinaci genů, prostředí, ve kterém jste vychováváni atd. To jsou jen pravidla života. Některé situace však mohou být mimo naši kontrolu, ale to neznamená, že nemáte na výběr, jak chcete reagovat. Trik je udělat kroky k lepšímu výsledku – požadovanému výsledku!

Síla chybování

Musíte si uvědomit, že každý se může mýlit. Někdy naše činy, bez ohledu na to, jak správné si myslíte, že jsou, ostatní nemusí považovat za správné. Nepotřebujete vidět svět jen v černé a bílé barvě. Nikdo není dokonalý.

Všichni máme právo dělat chyby. Buďte připraveni je rozpoznat a analyzovat, co můžete udělat, abyste je napravili.

Pravidlo relevance

Existují věci, které závisí pouze na nás. Není třeba si stěžovat na svůj životní styl, vztahy nebo práci. Pokud nemůžete být do člověka plně zamilovaní, je směšné očekávat to samé od něj. Když se rozhodnete, že si zasloužíte více, začnou se dít změny, které potřebujete.

Upřednostněte své cíle. 

Efekt závislosti

Nikdo vám nic nedluží. Ale můžete se rozhodnout, že budete laskaví k jiné osobě a nezištně pomáhat. Na odpověď nemusíte čekat. Být milý k ostatním by mělo být samo o sobě darem.

Pokud chcete být dobrým člověkem, musíte být silní a věřit si. Určitě jsou chvíle, kdy potřebujete říct: „Ne.“ Souhlas se vším, co od vás někdo požaduje, není něco, co vás udělá šťastným. Rozhodněte se správně.

Pravidlo přítomnosti

Začněte žít tady a teď. Nemysli na minulost, protože každý další okamžik začíná přítomnost. Nebojte se ani o budoucnost, protože ještě nezačala. Pokud jste příliš připoutaní k minulosti, můžete se cítit depresivně.

Obavy z budoucnosti vedou k úzkosti.

Naladění na naše emoce a myšlenky, které zažíváme v současné chvíli, je dobré pro naši náladu, naše zdraví a naše vztahy s ostatními lidmi. Dokud žijete v přítomnosti, jste skuteční a přinášíte do svého života harmonii a štěstí.

Síla optimismu

Neignorujte maličkosti, které vás obklopují. Nekritizujte život, protože to je jistý způsob, jak vás obejít. Užijte si krásy přírody: slunečná léta, řeky, zelené lesy, zdravé děti, skvělí přátelé …

Dokud žijete, snažte se užít si ze svých každodenních okamžiků všechno, co můžete, abyste byli šťastní.

Buďte produktivní, buďte aktivní a žijte život plný pozitivních emocí. Když trávíte čas sledováním televize, ležením na gauči nebo děláním jiných věcí, které nenaplňují váš život ani mysl novými a zajímavými zážitky, nejste součástí skutečného světa.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu