Nedělejte z neděle pondělí. Proč netrávíme čas s rodinou či přáteli, ale stále pracujeme?

Někdo si myslí, že trocha práce přes víkend je v pořádku. To asi ano. Ale co se stane, když se z té trošky vyklube hned několik hodin? Moderní technologie i rady vás vedou k tomu, být stále online, stále k dispozici. Neměli byste ale brát neděli její skutečnou hodnotu, vždyť i název dne je odvozen od nic ne-dělání? Zbytečně trápíte své psychické síly i vztahy s bližními a přáteli. Není to škoda?

Co na to průzkumy?

Společnost Enterprise Holdings provedla v roce 2007 průzkum, který zjistil, že téměř 7 z 10 lidí si jednou za měsíc uspořádá víkend tak, aby obsahoval jeden den celý pracovní (tedy ekvivalent běžného pracovního dne minimálně o 8 pracovních hodinách). Stejný průzkum rovněž potvrdil, že 2/3 respondentů cítily, že jejich zaměstnavatelé od nich očekávají práci i o víkendu. 40 % účastníků průzkumu také přiznalo, že během typického víkendu kontrolují a odpovídají na pracovní e-maily.

Ne-dělejte v neděli

V zájmu vašeho zdraví a zdravého rozumu byste měli práci o víkendu zastavit, nebo alespoň minimalizovat víkendové pracovní nasazení. Je nutné vrátit je tam, kam patří, tedy od pondělí do pátku. Potřebujete získat zpět rovnováhu, kterou standardní rozvržení týdne má, a to i když jste třeba uprostřed budování startupu nebo jste na volné noze a množství práce je kolísavé a na pracovní dny ohled nebere. Připomeneme vám několik způsobů, jak získat neděli zpět sami pro sebe.

Neobviňujte se!

Opravdu není na místě obviňovat se a cítit se špatně, když si vezmete celý den volna z práce. Je to nezbytné pro fyzické, emoční a duševní zdraví, ovlivňuje to produktivitu i kreativitu. I vaši kolegové a nadřízení by si měli uvědomit hodnotu toho, čemu se říká „dobít baterie“. Chcete-li se přestat cítit provinile, musíte především zpracovat své negativní myšlení. Zaměřte se na to, čeho můžete dosáhnout, a také si naplánujte čas na odpočinek.

Vymaňte se z pracovního prostředí

I když je fajn mít doma kancelář, je bohužel o to snazší upadnout do nezdravých návyků. Možná si myslíte, že jenom kontrolujete svůj e-mail, zasíláte opožděnou fakturu nebo si jen píšete seznam úkolů na pondělí, otevíráte tak dveře do práce. Pokud jste v blízkosti kanceláře, táhne vás to dovnitř a k práci, i když to zrovna není nutné. Udělejte krok z práce třeba tím, že v neděli opustíte svůj domov a uděláte něco jiného. Strávíte čas procházkou, hraním her s rodinou či sportovním utkáním s přáteli.

Terapeutická neděle

Zní to trochu podivně, ale pomoc je to skvělá. Odhlaste se ze sociálních médií, vypněte si telefon a zvolte ústup do ústraní. Vychutnávejte si ten pocit, kdy nemusíte myslet na práci, kdy nemusíte sledovat, co je nového či co se děje u konkurence, zato si můžete všímat krásných věcí kolem sebe, stromů, oblohy, číst si knížku nebo být jen tak sami se sebou. Práce na vás počká vždy, to se nemusíte bát. Ale život počkat nemusí, tak na to pamatujte!

Stanovte své limity a přeučte své okolí

Pokud jste nezávislými pracovníky, kteří si vytvářejí flexibilní plán, vždy existují období, kdy se práci v neděli nevyhnete. Ale pokud vás klienti nebo zaměstnavatelé o víkendu budou kontaktovat neustále a s pocitem, že je to tak v pořádku, musíte být asertivní a říct jasné „ne“. Je nutné lidi kolem sebe naučit, že jsou zkrátka dny, kdy k dispozici nejste.

A jedna dobrá rada závěrem. Na pondělí se nepřipravujte v neděli, ale v pátek. Během vaší pracovní doby si dopřejte půl hodinku, kdy si uděláte pondělní seznam, předepíšete si e-maily, zkrátka provedete vše, co je možné, abyste se k práci vrátili opravdu až v pondělí!

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu