Představa nejhoršího scénáře i optimismus. Způsoby, které pomáhají zvládnout strach z nových věcí

Nové věci mohou často působit děsivě a to, co je činí takovými, je pouze jedna věc – strach z neznámého. To, co neznáme, nás nutí přemýšlet, co se vlastně stane a jak bude vše probíhat, což v nás vyvolává úzkost a stres. Vypořádání se se strachem z nových věcí vyžaduje nemalé psychické a emocionální nasazení, ale není nemožné.

Jak překonat obavy z neznáma?

Prvním krokem je nebát se prožívat své emoce. Pojmenujte to, co cítíte, zhluboka dýchejte a klidně si pomáhejte meditací či jógou. To vám pomůže dostat pod kontrolu svou úzkost.

Uvědomte si také, že vše, co jste doposud prožili, vám vlastně pomohlo dostat se tam, kde jste nyní. Poděkujte minulosti a snažte se na ni vzpomínat s vědomím, že změna vám nevezme něco, co je součástí vaší cesty a vašeho života.

Překonání strachu z budoucnosti je pro váš osobní růst a vývoj nezbytné. Naučit se zvládat nové věci vám může pomoci několik užitečných rad.

Sestavte si seznam s klady a zápory

Strach z nových věcí a změn často souvisí s neschopností podívat se na situaci jasně. Pokuste se lépe analyzovat dění tím, že si vytvoříte seznam kladů a záporů.

Když se obáváte ztráty kontroly, mohou se tyto seznamy stát mocnou zbraní, která vám pomůže zaujmout nadhled a vyhodnotit situaci s chladnou hlavou.

Zavřete oči a „skočte“

Bát se nových věcí je normální, ale pokud budete stále váhat, nikdy tyto negativní pocity nepřekonáte. Místo toho si zkuste představit sami sebe, jak jste připraveni skočit do bazénu či moře, ale děsí vás představa výšky a studené vody.

Náraz bude možná silný a způsobí, že se zachvějete, ale postupně si vaše tělo zvykne. Zkuste udělat totéž, když se ve vašem životě objeví něco nového, co vás děsí.

Skok z výšky do moře.
zdroj: unsplash.com

Nepotlačujte své pocity

Nepředstírejte, že se kvůli změnám, které prožíváte, cítíte dobře. Odpor k novým věcem je něco vrozeného, je to strach, který pramení z potřeby uchýlit se do své komfortní zóny.

Pokud budete potlačovat pocity, které máte, jen je posílíte. Místo toho svůj strach poznejte a analyzujte, jen tak ho budete moci skutečně překonat.

Představte si nejhorší možný scénář

Zkuste si představit, co by se stalo v nejhorším případě. To vám umožní hypoteticky si představit katastrofický scénář, který vás přiměje podívat se na realitu jinak. Změna vám díky tomuto psychologickému triku nebude připadat tak děsivá.

Ohlédněte se zpět

Zkuste se podívat zpět a vzpomenout si, jak jste se v minulosti mnohokrát báli nových věcí. Jakmile ale vše pominulo, podařilo se vám najít vnitřní klid a cítili jste se spokojení. Ve své hlavě máte všechny zdroje, které potřebujete k úspěchu.

A nakonec si uvědomte, že strach, který cítíte, se může stát něčím pozitivním, co zlepší váš život. Nebojte se tedy střetu s člověkem, kterého máte rádi, nebojte se říct kamarádovi, co si myslíte, a nebraňte se nové práci. Když nás čeká nějaká změna, je důležité pochopit, že je to cenná příležitost ke zlepšení a růstu.

Snažte se na všem, co se vám děje, vidět pozitiva a vnímejte vše nové jako stavební kámen k lepší budoucnosti.

Zdroj: teladoc.com, psychologytoday.com, verywellmind.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu