7 způsobů, jak dosáhnout „emoční katarze“, aniž by došlo ke zhroucení

Katarze je emocionální uvolnění. Podle psychoanalytické teorie je toto emoční uvolnění spojeno s potřebou zmírnit konflikty v podvědomí. Například prožívání stresu v pracovní situaci může způsobit pocity frustrace a napětí.

Spíše než nevhodně ventilovat tyto pocity, může jedinec tyto pocity uvolnit jiným způsobem, například fyzickou aktivitou nebo jinou aktivitou uvolňující stres.

Katarze zahrnuje jak silnou emocionální složku, ve které jsou vyjádřeny silné pocity, tak kognitivní složku, ve které jedinec získává nadhled.

Pohybujte celým tělem

Projděte se, běžte, skákejte. Cokoli, co byste mohli vidět za aktivitu u šestiletého dítěte, může být odbytištěm negativních emocí.

Vyzkoušejte bojová umění pro trochu katarzní povzbuzení předstírané agrese.

Bonusové body za aktivity, které vyvolávají příval adrenalinu, jako je horolezectví, surfování nebo jízda na horských kolech. Přidejte trochu strachu a máte recept na adrenalin, který odbourává stres.

Progresivní svalová relaxace

Pokud je problém s mobilitou, vyzkoušejte progresivní svalovou relaxaci. 

Fyzická energie a mentální energie jsou tak propleteny, že použití vašeho těla ke spalování energie má bonusový vedlejší účinek uvolnění emočního napětí.

Udělejte nějaký hluk

Křičení do polštáře je skvělá a ideální volba. Vydejte se na prázdné parkoviště a řiďte se řvoucí hudbou.

Karaoke je obzvláště katarzní.

Očistěte svá slova

Je známo, že když vypíšete svůj příběh – buď tím, že si ho zapíšete, nebo nahlas -, budete se cítit očištěni. Zvažte psaní deníku.

Působte na neživé předměty

I když zničení (demolice domu) může poskytnout odbytiště pro emoce, můžete získat některá stejná vydání prostřednictvím tvorby.

Představte si, že vrháte nebo rozmazáváte barvu na plátno nebo se patláte s hlínou celou svou silou. Dokonce i nějaké zuřivé skicování tužkou by mohlo poskytnout katarzní vývod.

Dýchejte oheň

Breath of Fire je jógová dýchací technika pro rychlé a silné dechy, které vás očistí a uklidní.

Není jisté, jestli dýchat jako nafoukaný drak dokáže uzdravit mysl a tělo, jak tvrdí někteří praktikující, ale je to dobrý pocit. 

Můžete zkusit holotropní dýchání – rychlé dýchání, které změní „rovnováhu mezi oxidem uhličitým a kyslíkem v těle“. Technika zahrnuje hudbu, řízené dýchání a kreativní vyjádření.

Původní katarzní způsob

Vědci věří, že Aristoteles chtěl, aby katarze nastala v kontextu sledování dramatu, který se odehrával na jevišti.

Pokud jsou katarzní reakce vyvolávány pozorováním emocionálních scén a procesů v prostředí, nazývá se to dramatická úleva. Zkušenost jednotlivce s katarzí pozorováním scén ve vnějším prostředí a následkem toho pocit velké úlevy je stará jako historie lidstva a je velmi běžná.

Sledujte film nebo sledujte seriály s intenzivním dramatem, tragédií nebo hanebným chováním. Možná zjistíte, že se uvolní váš vlastní zármutek, hněv nebo temné fantazie, když sympatizujete s emocemi fiktivních postav.

Pro lehčí emocionální očistu se ponořte do hloupých videí na YouTube, která vás nahlas rozesmějí.

Zdroje: verywellmind.com, healthline.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu