7 kroků k vyřešení konfliktů na pracovišti

Když s někým v práci prostě nevycházíte, může vám oběma znepříjemnit život. A přestože byste svému otravnému spolupracovníkovi možná přáli změnu osobnosti, pravděpodobně se tak nestane. 

Konflikty osobnosti jsou nejčastěji hlášenými problémy na pracovišti. Tyto konflikty příliš často zůstávají nevyřešeny, protože lidé se soustředí spíše na osobnosti, než aby se soustředili na problémy. Když eskalují, vytvoří TOXICKÉ pracovní prostředí. V každém vztahu oba lidé ovlivňují chování toho druhého. V konfliktech osobnosti nesou obě strany určitou odpovědnost za to, jak vše dopadlo.

Konflikty mohou týmy roztrhnout, zničit morálku a kvalitu jejich života.

Nemůžeme ovládat ani měnit osobnost druhé osoby, ale určitě můžeme ovládat své vlastní emoce a změnit způsob, jakým na druhou osobu reagujeme.

Vyhněte se diskusi o problému s ostatními kolegy

Mnoho lidí, kteří jsou zapojeni do konfliktů, hledá spojence mezi svými spolupracovníky. To může způsobit boj mezi spolupracovníky a situaci to vyhrotí. Zatímco vy jste kvůli tomu naštvaní, jiní ne a nejčastěji jsou spolupracovníci t této situace nervózní. Toto chování je pro firmu rušivé a ztěžuje nápravu situace. ZAMĚŘTE se na to, co můžete udělat, aby se situace zlepšila.

Nikdy nereagujte okamžitě na osobu, která vás rozčiluje

Vědí, jak vás rozčílit, a dělali to po určitou dobu. Tím, že neodpovíte okamžitě, dáte si nějaký čas na promyšlení své reakce a tato pauza může způsobit, že si druhá osoba bude myslet, že ustupujete a začne deeskalovat.

Podívejte se do zrcadla!

Jak k této situaci přispíváte? Jakou roli hrajete při eskalaci věcí? Klíčem je soustředit se na to, co můžete udělat jinak! Co můžete udělat, aby se věci zlepšily? Pokud dokážete zjistit svou roli v konfliktu, dozvíte se o sobě něco důležitého a budete schopni konflikt eskalovat.

Přeformulujte situaci

Například osoba, se kterou máte co do činění, křičí a křičí a chce mít pravdu! Namísto toho, abyste byli z jejich neprofesionálního chování naštvaní a podráždění, představte si je jako dítě, které nosí plenku a vzteká se. To vám umožní udělat krok zpět a nezapojit se.

Zaměřte se na silné stránky ostatních osob

Připomeňte si příspěvky, které druhá osoba přináší vaší společnosti nebo vašemu týmu.

Když se věci vyvíjejí špatně, máme tendenci soustředit se na to, co nefunguje, a na všechna negativa. Soustředění se na pozitivní nám pomáhá alespoň se vrátit do neutrálního prostoru a podívat se na věci trochu objektivněji.

Používejte kooperativní komunikaci

Řekněte věci jako „Všiml jsem si, že máme rozdílné názory. Mám nějaké nápady, jak bychom mohli být schopni efektivněji spolupracovat, a rád bych slyšel vaše myšlenky.“ Pozvěte je, aby byli součástí řešení a opravdu poslouchejte jejich nápady. Pokud nejste schopni komunikovat, protože jste příliš rozzlobení, odejděte v klidu pryč.

Neutrálním způsobem zdokumentujte všechny interakce

Je důležité sledovat konflikty. Pokud nejste schopni konflikt eskalovat hned na začátku, předejte problém svému přímému nadřízenému nebo někomu z vašeho HR oddělení a nechejte si zhodnotit situaci neutrální stranou.

Konflikty by nikdy neměly být zameteny pod koberec. Pokud jste nadřízený nebo manažer a máte zaměstnance, kteří jsou v konfliktu osobnosti, koučujte je, aby vyřešili svou vlastní situaci, a pokud to nefunguje, zakročte. Máte odpovědnost vůči ostatním zaměstnancům, abyste získali kontrolu nad touto situací.

Zdroj: zenbusiness.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu