10 způsobů, jak mohou páry zlepšit svůj vztah v stresujících dobách

Stres ovlivňuje naše milostné vztahy více, než si uvědomujeme nebo uznáváme. Část problému spočívá v tom, že stres je zakořeněný v naší každodennosti. Stres se stal tak běžnou součástí každodenního života, že partneři jsou imunní vůči symptomům a varovným signálům.

Ignorování stresu rozhodně nepomáhá, naopak. 

Také „stres je nakažlivý“. Partneři nejsou schopni relaxovat a užívat si jeden druhého. Stres „se projevuje v našich činech, v našem chování a ve verbální i neverbální komunikaci“, takže musí ovlivnit nejen oba partnery, ale také jejich vztah. Vystresované páry se hádají častěji, odtahují se od sebe, cítí se odpojené, smutné, frustrované, naštvané.

Pokračující nekontrolovaný stres může způsobit větší problémy. Dlouhodobý stres se může změnit na depresi a izolaci, což má za následek „mrtvý vztah.“

Neignorujte příznaky stresu

Páry si často zvykají na nekontrolovaný stres, že sotva rozpoznají a často přehlédnou destruktivní důsledky. Jak tedy víte, kdy je váš partner (nebo vy) ve stresu?

  • Jeden nebo oba partneři jsou náladoví, pošetilí, uplakaní, nadutí, rozzlobení, neklidní, hyperaktivní, rozrušení a přehnaně nadšení.
  • Jeden nebo oba partneři „se léčí“ drogami, alkoholem, jídlem.

Oslovte svého partnera

Pokud vidíte známky stresu, zeptejte se svého partnera, co se děje, laskavě a soucitně. Je to opravdu velmi snadné: „Máš těžký den, zlato? Pojď se posadit ke mně a všechno mi o tom pověz.“

Naslouchejte

Chceme, aby to náš partner pochopil, a když jsme nasloucháme, cítí, že je o ně postaráno. Mějte na paměti, že poslech je dovednost, kterou málokdo ve skutečnosti dělá dobře. Totéž platí pro komunikaci s partnerem.

Naučte se vzájemně utěšovat

Mnoho partnerů zapomíná utěšit svého partnera a místo toho se snaží vyřešit problém. Nejprve se navzájem utěšte, až potom vyřešte problém. Je to proto, že váš partner možná hledá spíše úlevu od stresu než hloupý brainstorming. Úlevu vám může poskytnout jen objímání a jemné dotýkání se partnera.

Najděte společné aktivity

Účast na fyzických aktivitách je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit stres. Navíc, pokud se věnujete novým aktivitám, může to váš vztah znovu nastartovat. 

Vytvořte seznam rituálů snižujících stres

Napište si oba seznam svých „uklidňujících rituálů“. Může to být cokoli, od koupání přes čtení knihy až po práci v garáži.

Zkontrolujte svoji stresovou teplotu

Když jsou oba partneři ve stresu, utěšovat se navzájem může být obtížné. Nemůžete svého partnera uklidnit, dokud se nejprve neuklidníte. Nejprve se uklidněte a poté se obraťte pro podporu svého partnera.

Zkontrolujte sami sebe, kde spadáte na 10bodové stupnici (10 je „vysoký stres“ a 1 „uvolněný“). Sdílejte svou teplotu navzájem. Pokud je vyšší než 4, může se každý partner zapojit do svého uklidňujícího rituálu.

Podporujte se navzájem při rozpoznávání a zvládání stresových situací. Když je teplota vysoká, stejně jako když je člověk nemocný, bude muset udělat cokoli, aby se cítil lépe. Povzbuďte svého milého, aby se postaral i ona o vás.

Zeptejte se svého partnera, co můžete udělat

Důležitým způsobem, jak podpořit svého blízkého, je zeptat se ho na rovinu, jak mu můžete pomoci. Můžete říci: „Je něco, co mohu udělat pro to, aby byl tvůj den příjemnější?“ Pokud si váš partner není jistý, „všimněte si, co by mohlo být užitečné, a udělejte to.“ Může to být cokoli, od několika úkolů až po masáž zad.

Znejte denní program partnera

Znalost každodenní agendy vašeho partnera vám pomůže odhalit potenciální stresory a být připraveni pomoci. Chystá se velká prezentace nebo pohovor s klientem? Prožívá těžké období? Je čas na jejich čtvrtletní hodnocení?

Zjistěte alespoň jednu věc, kterou bude váš partner během dne dělat a řešit. Zeptejte se přímo, co ho dnes čeká: „Zlato, co se ti dnes děje?“

Zvažte, jestli můžete ještě něco udělat

Stres partnera samozřejmě nemůžete úplně zmírnit. Můžete však věnovat pozornost tomu, zda jsou šťastní, a zjistit, jak můžete pomoci. „Dělám všechno, co je v mých silách, abych pomohl štěstí mého partnera?“

Nekontrolovaný stres může sabotovat vztah a vést k nespokojenosti a odpojení. Existuje však mnoho způsobů, jak můžete zmírnit svůj vlastní stres a podpořit svého partnera.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu