Začněte žít – jak překonat svůj strach z dosažení cíle?

Chcete být v životě šťastní a spokojení? Nejste sami. Snad každý chce mít ve svém životě kousek toho štěstí, aby jim život po všech stránkách fungoval, aby bylo všechno správně, aby se dařilo a podobně. Stanovujete si nějaké své cíle a jejich dosažení vám dodává sebevědomí a pocit spokojenosti. Někdy je to klíč k životnímu úspěchu, někdy to spíše může zavádět a brzdit v dalším štěstí a rozvoji. Chcete být úspěšnější, štíhlejší, krásnější, vzdělanější a podobně. Dáváte si úkoly, životní cestu a vizi. Budu spokojená/ý, šťastná/ý až…doplňte libovolné až. Plán je jedna věc a realizace druhá. Někdy to jde obtížně, někdy to nejde vůbec a jindy se to povede. A co cítíte? Kýžený úspěch to přinést vůbec nemusí, necítíte se šťastnější, spokojenější.

Ne cíl, ale systém života

Systém života? Je to v podstatě něco, jako cíl, jen se k němu neupínáte tak silně, jako třeba k cíli. Slepě se soustředit jen a pouze na cíl někdy nenese to správné ovoce. Mít svůj systém, který budete denně plnit, dodržovat a akceptovat vás může posunout blíže k těm správným výsledkům. Systém vám dá zpětnou vazbu, že jdete správným směrem, že když něco nejde, řešíte, proč a jak to zlepšit. Nemusíte se stresovat a mít obavy, když bude cesta zdlouhavější. Buďte šťastní teď ne až s příchodem cíle. Jak překonat svůj strach z dosahování cíle?

Nestavte si své cíle

Stavíte-li si v životě své cíle, pak to může znamenat, že v životě nejste s něčím spokojeni. Chcete žít jinak, podle svého, v situaci, kterou si vysníte nebo racionálně si vše propojíte. Nové a nové cíle vás mohou stavět do pozice, kdy nevíte, který z cílů plnit dřív, někdy to nemusí jít tak, jak sami chcete, takže vás to staví do horší a horší pozice. Vznikne tak kruh, ve kterém se točíte, ztrácíte na dobré náladě a nevíte, jak z toho ven. Soustředěností na postup vás bude hnát kupředu. Máte cíl zhubnout dvacet kilogramů? Jděte k tomu postupně. Změňte stravu, přidejte pohyb a zhubněte první kilo, dvě, pět. Tímto to bude o dost jednodušší.

Nepřehlédněte: Zvládnutí emocí – ovládáte emoce nebo ony vás?

Co pak?

Někdo nesplní cíl už jen z důvodu, že neví, co bude dělat pak. Po splnění nějakého cíle se může dostavit pocit prázdnoty, zmaru. Někteří se proto nevědomky vyhýbají cíli, protože se bojí, co bude potom. Jiný si hýčká své až, protože neví, co bude dělat poté, jiný zase má strach pustit se do změny. Je lepší o ní několikrát mluvit, přeříkávat než začít vůbec něco realizovat.

Máte to pod kontrolou?

Cíl ve vás může vyvolat falešný pocit, že máte vše naplánováno. Máte něco, čeho chcete dosáhnout, ale často nemáte přesný plán postupu, nebo nevíte, jak začít, vydržet nebo nezběhnout při prvním problému. Plánujte, protože se můžete připravit na všechny krizové situace a problémy, které mohou nastat. V systému se občas může vyskytnout nebo objevit chyba, bez toho to prostě nejde. V takovou chvíli, když si jdete za svým cílem nevíte, jak postupovat. Máte-li v systému řešení chyby nebo problému, snadno vše vyřešíte a cesta může pokračovat dál. Není dobré soustředit se na jednu věc, ale svůj život podrobit tomu, co chcete.

Autorský text | foto: pixabay

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu